Domácnost si můžete pojistit levně a přesto dobře
Co se stane v případě, když se ve vašem domě „něco“ semele a dojde k poškození drahého vybavení? Právě k těmto účelům slouží vhodně zvolené pojištění. Ale je opravdu tak dobré, jak pojišťovny tvrdí? V prvé řadě byste si měli ujasnit základní pojmy, protože pojištění domácnosti a nemovitosti nejsou jedním a tím samým produktem. A pak se důkladně zamyslet nad tím, za co si připlatit.
Z pojistného hlediska jsou domácnost a nemovitost dva odlišné pojmy. Pojištění nemovitosti se váže ke stavbě a obvykle také k jejím pevným součástem, pojištění domácnosti pak k vybavení.
Na co se může pojištění vztahovat?
Dobrá zpráva je, že pojištění domácností zahrnuje všechny věci, které se v domácnosti nachází. Do domácnosti spadají koberce, dekorace, elektronika, věci denní potřeby a většinou i vybavení, které se nachází ve sklepě či garáži.
S tím pojišťovny problém nemají, ale k velkému nedorozumění může dojít v momentě, když se začne operovat s pojmem „obvyklá hodnota“. Máte-li doma vybavení, jehož cena se výrazně vymyká standardům (např. gramofon za 150 tisíc korun), standardní pojištění částku nepokryje.
Na čem závisí cena pojistného?
Většina pojišťoven stanovuje cenu na základě hodnoty pojištěného souboru věcí, lokality a někdy i patra, ve kterém se byt nachází. Některé pojišťovny (např. ERGO) sází na inovativní přístup ke kalkulaci a navrhují cenu pojistného podle velikosti obytné plochy.
V souvislosti s pojištěním domácnosti platí, že nejlevnější produkty nejsou nejlepší volbou. Raději si připlaťte za pojištění, které váš majetek ochrání bez zbytečných kompromisů. Seznamte se se všemi výlukami a neváhejte si sjednat také doplňkové majetkové pojištění online. K nejžádanějším doplňkům patří pojištění odpovědnosti v občanském životě. Bude se vám hodit ve chvíli, kdy nedopatřením způsobíte škody na cizím majetku – třeba když vyplavíte sousedy.