Venkovní rostliny
-
Jak vybrat správný stromeček, aby vydržel?
Známe to všichni, živý vánoční stromeček se nám během svátků mění před očima. Zvláště tehdy, když ho koupíme moc brzo a hned si ho nastrojíme v obývacím pokoji, kde mu nesvědčí topení. Jeho větve se sklápí k zemi a nevypadá tak svěže jako na začátku. Pozor na stromek si dejte už při jeho nákupu Jestli je suchý, poznáte tak, že s ním malinko bouchnete o zem. Když najednou stojíte v kupce jehličí, rovnou na něj zapomeňte. Zároveň by však stromeček neměl být uříznut a hned přenesen do teplé místnosti. To mu rozhodně nesvědčí, protože se nestihne aklimatizovat. Než ho dáte domů, je potřeba ho mít někde v chladu. V panelákových…
-
Jaro a léto ve znamení závěsných košů – 2. díl
Kombinujte to, co je vám příjemné. Mohou tak vzniknout neotřelé variace. A v neposlední řadě si doma klidně vytvořte i jedlé koše. Můžete je naplnit jahodami, malinami, rajčaty, atp. Více se dozvíte v následujících řádcích. Jahody Pokud se vám líbí nápad s jedlým závěsným košíkem, pak jsou jahody ideální. Představují slušnou nabídku pro perfektní závěsné koše. Jedním z hlavních problémů při rozhodování, jak pěstovat jahody v zemi, je jejich ochrana před slimáky. Takže jejich pěstování v závěsných koších vyřeší příčinu. Nemůžete se jahod nabažit? Aby bylo možné jahody sbírat, co nejdéle, proč nevypěstovat tři závěsné koše? Každý z nich osázejte odrůdami, které dozrávají v různých obdobích léta. Jakmile se začnou…
- Bydlení, Chaty, Design, Domy, Exteriér, Inspirace pro bydlení, Pěstování rostlin, Venkovní rostliny, Zahrada
Jaro a léto ve znamení závěsných košů – 1. díl
Objevte s námi krásu přírody a vyberte si ty nejlepší rostliny do závěsných košů. Vytvoříte tím nejen romantickou atmosféru, ale současně tím své obydlí také rozjasníte a oživíte. Kaskádový efekt evokuje středomořskou flóru, což je velkolepou pastvou pro oči. Koše dodávají vertikálnímu prostoru na zajímavosti. Jak rostliny v koši naaranžovat? Přemýšlíte, jak do koše rostliny kombinovat? Vhodné je zvolit výplň středu drobnějšími květinami a po stranách ty, které udělají převis. Některé odrůdy lze také zasadit jen samostatně bez dalších úvah, co s čím snoubit. Rostliny vám také musí prospívat, je nutné brát v potaz i vaše klima. Některé druhy vám tu neporostou a budete zbytečně zklamaní. Když už si zvolíte…
-
„Last minute“ na sazenice aneb čím si zkrášlit zahradu na podzim a příští jaro
Kdo preferuje vlastní ovoce, zeleninu i bylinky, pak mu jistě neunikne, že i v září se dá ještě leccos zasadit. A jako bonus především něco krásného, jedlého (macešky, měsíček) a okrasného (narcisy, hyacinty). I když vrchol vegetačního období zahrady pomalu končí, je to ideální čas na výsadbu vytrvalých letniček a jarních cibulovin. Daří se rovněž plodinám, které můžete následně sklidit na zimu. Září je také optimálním měsícem pro výsadbu keřů a stromů, aby se jejich kořeny stihly usadit, než začne chladnější počasí. Noci chladnou a dny se zkracují, což signalizuje i fakt, že se léto chýlí ke konci. Využijte posledních teplejších dnů k tomu, abyste do svého režimu dne zakomponovali…
-
Nejlepší doba na stříhání levandule je právě teď: zazimujte ji tak, abyste nelitovali
Naučte se stříhat levanduli, aby vypadala stejně krásně, jako voní. Prodloužíte ji tím životnost. Jak stříhat levanduli je tedy důležité zejména pro její trvanlivost. Jedině tak si užijete tuto nadpozemsky vonící rostlinu a udržíte ji současně i v kondici. Levandule dodává zahradě na atraktivitě a vůni Levandule je nezbytnou součástí mnoha zahrad. Plno zahrádkářů si již neumí a ani nechce, život bez levandule představit. Je ceněna pro své terapeutické vlastnosti a rovněž magnetem pro včelky, motýly a další vzácné druhy. Vytváří také útočiště pro divokou zvěř. Levandule však může zůstat dřevnatá a bez kvítků – to v případě, že se o ni nebudete starat vůbec. Nebojte se levanduli prořezávat Rostlinám…
-
Magnólie kvete až do léta: stane se dominantou a majestátností i vaší zahrady?
Magnólie (Magnolia grandiflora) je okrasný, vždyzelený strom, který brzy na jaře produkuje velké bílé květy. Stromy magnólie se často používají pro dekorativní nebo okrasné účely pro terénní úpravy a pěstují se pro krásu svých květů. Magnólii hvězdnou lze pěstovat ve velkých květináčích doma nebo i na terasách. Magnólie japonská – péče Vysaďte japonskou magnólii na plné slunce a do dobře odvodněné půdy. Magnólie dávají přednost mírně kyselé půdě a netolerují příliš vlhkou půdu. Je také potřeba ji prořezávat, abyste ji vytvarovali a odstranili všechny nežádoucí větve, jenž vám zasahují na chodník nebo terasu. Prořezávejte mladý stromek, nikoliv dospělý strom. Mulčování půdy je vhodné, jelikož zachovává přirozenou vlhkost a také splňuje…
-
Okrasné trávy vzbuzují neustále větší zájem: objevují se i vznešené exempláře
Okrasné trávy se stávají velmi oblíbeným prvkem zahradních designérů. Dodávají zahradě texturu a zajímavost. V kombinaci s jemným vánkem, zahrada ožije zvukem a pohybem. Jaké jsou dnešní možnosti? Menší, shlukující se trávy jsou oceňovány jako akcentní rostliny, zatímco větší okrasné trávy jsou užitečné pro svou architektonickou texturu. Dobře se snoubí se stálezelenými keři a vytvářejí tak současně i ochranu vašeho soukromí. Půvabná zeleň trav udržuje syté barvy celou sezónu Okrasné trávy vyžadují plné slunce a dobře odvodněnou půdu. Jsou výbornou volbou pro zaneprázdněné zahradníky, protože nevyžadují žádnou extra péči nebo náročnost. Jsou odolné vůči většině hmyzu a snášejí sucho, což je nespornou výhodou. Listnaté trávy je fajn čas od času…
-
Jasmín: aromatický „evergreen“ na vaší zahradě i doma
Existuje něco typičtějšího pro jasmín, než jeho voňavý bílý květ? Ačkoliv se této rostlině daří v asijských tropech, lze ji úspěšně pěstovat i u nás v exteriérech, ale také interiérech. Podmínkou však je, že je rostlina udržována ve správném teplotním rozmezí. Všechny druhy jasmínu milují přímé slunce a v létě se jim tedy žije bezpochyby nejlépe venku. Během letních měsíců zalévejte jasmín častěji, aby půda byla vlhká. Každé dva týdny poskytněte také výživu v podobě hnojiva. Nehnojte, když je zemina suchá. Ideální doba pro aplikaci ve vodě rozpustného hnojiva je den po důkladném zalití. Přestaňte hnojit na začátku podzimu a nezačněte znovu hnojit, dokud nebude rostlina na jaře přemístěna venku.…
-
Nejlevnější přírodní dekorace do vánočního exteriéru
Letos se zřejmě Vánoce ponesou v duchu skromnějšího charakteru a mnoho lidí bude uvažovat o jiných dekoracích, než obvykle. Pojďte se s námi inspirovat nad těmi nejlevnějšími, které se dají najít v přírodě. Třeba zrovna pro vás budou znamenat ty nejhezčí sváteční chvilky. Plody zimy Ne všechny ozdoby musí nutně vlastnit zlaté pozlátko. On i šípek a hloh dokáže vypadat neokázale. Dokonalé ozdoby rostou všude kolem nás, stačí mít oči dokořán. Vyrazte do lesa a nasbírejte, co se namane. Doma z toho pak vytvořte nejrůznější dekorace od věnců až po jiné drobnosti. Ze směsi šípků a hložinek si vyrobte klidně čaj, jen pozor na záměnu. Zatímco šípek pozná asi každý,…
-
Co je topinambur, jak ho vypěstovat a co z něj čerpat pro zimní zdraví?
Vypadá jako brambor či hruška, ale není. Rovněž se podobá slunečnici, ale prostě je to jedinečná odrůda, která má svá specifika. Někdy se mu také nazývá jeruzalémský artyčok a původem je až ze Severní Ameriky. Výsadba Výsadba se doporučuje na jaře, ale jelikož hlízy topinamburu snášejí i mrazy, nemusíte se bránit ani podzimní výsadbě. Jak je to s kvalitou a výdrží? U sklizně na podzim horší, rychleji se kazí. Nicméně dva měsíce je poměrně dlouhá doba, jak tenhle skvost zužitkovat. Když ho vykopete, je potřeba ho důkladně omýt a nebát se přitom použít měkký kartáč. Tím, že se z něj odstraní špína, prodloužíte dobu trvanlivosti. V opačném případě hromadění vlhkosti…