Pěstování rostlin
-
Jaro a léto ve znamení závěsných košů – 2. díl
Kombinujte to, co je vám příjemné. Mohou tak vzniknout neotřelé variace. A v neposlední řadě si doma klidně vytvořte i jedlé koše. Můžete je naplnit jahodami, malinami, rajčaty, atp. Více se dozvíte v následujících řádcích. Jahody Pokud se vám líbí nápad s jedlým závěsným košíkem, pak jsou jahody ideální. Představují slušnou nabídku pro perfektní závěsné koše. Jedním z hlavních problémů při rozhodování, jak pěstovat jahody v zemi, je jejich ochrana před slimáky. Takže jejich pěstování v závěsných koších vyřeší příčinu. Nemůžete se jahod nabažit? Aby bylo možné jahody sbírat, co nejdéle, proč nevypěstovat tři závěsné koše? Každý z nich osázejte odrůdami, které dozrávají v různých obdobích léta. Jakmile se začnou…
- Bydlení, Chaty, Design, Domy, Exteriér, Inspirace pro bydlení, Pěstování rostlin, Venkovní rostliny, Zahrada
Jaro a léto ve znamení závěsných košů – 1. díl
Objevte s námi krásu přírody a vyberte si ty nejlepší rostliny do závěsných košů. Vytvoříte tím nejen romantickou atmosféru, ale současně tím své obydlí také rozjasníte a oživíte. Kaskádový efekt evokuje středomořskou flóru, což je velkolepou pastvou pro oči. Koše dodávají vertikálnímu prostoru na zajímavosti. Jak rostliny v koši naaranžovat? Přemýšlíte, jak do koše rostliny kombinovat? Vhodné je zvolit výplň středu drobnějšími květinami a po stranách ty, které udělají převis. Některé odrůdy lze také zasadit jen samostatně bez dalších úvah, co s čím snoubit. Rostliny vám také musí prospívat, je nutné brát v potaz i vaše klima. Některé druhy vám tu neporostou a budete zbytečně zklamaní. Když už si zvolíte…
-
Nejlepší doba na stříhání levandule je právě teď: zazimujte ji tak, abyste nelitovali
Naučte se stříhat levanduli, aby vypadala stejně krásně, jako voní. Prodloužíte ji tím životnost. Jak stříhat levanduli je tedy důležité zejména pro její trvanlivost. Jedině tak si užijete tuto nadpozemsky vonící rostlinu a udržíte ji současně i v kondici. Levandule dodává zahradě na atraktivitě a vůni Levandule je nezbytnou součástí mnoha zahrad. Plno zahrádkářů si již neumí a ani nechce, život bez levandule představit. Je ceněna pro své terapeutické vlastnosti a rovněž magnetem pro včelky, motýly a další vzácné druhy. Vytváří také útočiště pro divokou zvěř. Levandule však může zůstat dřevnatá a bez kvítků – to v případě, že se o ni nebudete starat vůbec. Nebojte se levanduli prořezávat Rostlinám…
-
Magnólie kvete až do léta: stane se dominantou a majestátností i vaší zahrady?
Magnólie (Magnolia grandiflora) je okrasný, vždyzelený strom, který brzy na jaře produkuje velké bílé květy. Stromy magnólie se často používají pro dekorativní nebo okrasné účely pro terénní úpravy a pěstují se pro krásu svých květů. Magnólii hvězdnou lze pěstovat ve velkých květináčích doma nebo i na terasách. Magnólie japonská – péče Vysaďte japonskou magnólii na plné slunce a do dobře odvodněné půdy. Magnólie dávají přednost mírně kyselé půdě a netolerují příliš vlhkou půdu. Je také potřeba ji prořezávat, abyste ji vytvarovali a odstranili všechny nežádoucí větve, jenž vám zasahují na chodník nebo terasu. Prořezávejte mladý stromek, nikoliv dospělý strom. Mulčování půdy je vhodné, jelikož zachovává přirozenou vlhkost a také splňuje…
-
Okrasné trávy vzbuzují neustále větší zájem: objevují se i vznešené exempláře
Okrasné trávy se stávají velmi oblíbeným prvkem zahradních designérů. Dodávají zahradě texturu a zajímavost. V kombinaci s jemným vánkem, zahrada ožije zvukem a pohybem. Jaké jsou dnešní možnosti? Menší, shlukující se trávy jsou oceňovány jako akcentní rostliny, zatímco větší okrasné trávy jsou užitečné pro svou architektonickou texturu. Dobře se snoubí se stálezelenými keři a vytvářejí tak současně i ochranu vašeho soukromí. Půvabná zeleň trav udržuje syté barvy celou sezónu Okrasné trávy vyžadují plné slunce a dobře odvodněnou půdu. Jsou výbornou volbou pro zaneprázdněné zahradníky, protože nevyžadují žádnou extra péči nebo náročnost. Jsou odolné vůči většině hmyzu a snášejí sucho, což je nespornou výhodou. Listnaté trávy je fajn čas od času…
-
Levandule je ceněna pro své silné éterické oleje a atraktivní vzhled fialových květů
Levandule je trvalka pocházející ze středomořské oblasti, a proto všechny levandule vyžadují plné slunce. Daří se jim ve velmi dobře odvodněné půdě. Z toho vyplývá i další péče, která zahrnuje nižší frekvenci hnojení a jen mírné množství vody. Širokospektré využití Levandule se používá v lékařství, kosmetice i vaření. Proč? Vlastní jednoduché aromatické látky, které jsou důležité pro zdraví. Navozuje klid, relaxaci a spánek. Dodává zahradě nebo domovu jemnou fialovou barvu a výraznou vůni Většina odrůd levandule je kultivarem dvou druhů – Lavandula angustifolia (anglická levandule) a Lavandula x intermedia (levandulový hybrid angustifolia a latifolia). Existuje však také více, než 400 samostatných odrůd. Anglická levandule Anglická levandule – (Lavandula angustifolia) si…
-
Jasmín: aromatický „evergreen“ na vaší zahradě i doma
Existuje něco typičtějšího pro jasmín, než jeho voňavý bílý květ? Ačkoliv se této rostlině daří v asijských tropech, lze ji úspěšně pěstovat i u nás v exteriérech, ale také interiérech. Podmínkou však je, že je rostlina udržována ve správném teplotním rozmezí. Všechny druhy jasmínu milují přímé slunce a v létě se jim tedy žije bezpochyby nejlépe venku. Během letních měsíců zalévejte jasmín častěji, aby půda byla vlhká. Každé dva týdny poskytněte také výživu v podobě hnojiva. Nehnojte, když je zemina suchá. Ideální doba pro aplikaci ve vodě rozpustného hnojiva je den po důkladném zalití. Přestaňte hnojit na začátku podzimu a nezačněte znovu hnojit, dokud nebude rostlina na jaře přemístěna venku.…
-
Co pěstovat po bramborách a jaké zdravotní výhody nám to přináší
Chtěli byste po pěstování brambor přejít na jinou plodinu? Musíte vědět, co přesně lze po bramborách zasít. Může to být obtížné, ale my jsme pro vás určili, to nejlepší. Chcete-li kvalitní půdu po celý rok je dobré plodiny střídat. Stejné místo každý rok pro sázení brambor není dobré i z toho důvodu, že je půda následně více zranitelná vůči řadě problémům, včetně chorob z hub, bakterií a virů a přezimujícího hmyzu. Rajčata, paprika a lilek berou z půdy dusík, ten je potřeba půdě dodat. Vhodnými kandidáty, kteří v tom pomohou jsou: Hrášek Hrášek je ideální volbou, jelikož pomůže půdě doplnit absenci dusíku, živí jí fosforem a draslíkem. Je však důležité…
-
Zima a pokojové rostliny – co potřebují po zimních měsících?
Po zimních měsících bývá unavené a vyčerpané nejen lidské tělo, které je nutno znovu aktivovat, ale také rostliny. I když ty pokojové jsou v podstatě chráněny interiérem, i ony zažívají těžké měsíce. Musíte je znovu postavit na nohy. Podpořte a změňte životní prostředí a dopřejte jim novou energii. Detox pro rostliny Podobně jako tělo potřebujete detoxikovat a „dostat“ od nánosu zimy (mnohdy i zimních kilogramů) rostliny potřebují také takový detox. Co tedy s rostlinami s nadcházejícím jarem udělat? Čím rostlinám pomoci a jak s nimi po dlouhé a vleklé zimě nakládat? Přesaďte je! Na jaro by měly mít všechny rostliny nový kabát, tedy ty, které to potřebují. Mají některé rostliny v květináči málo prostoru a…
-
Orchideje – jaké chyby můžete udělat při pěstování? 2
Orchideje jsou velmi krásné pokojové květiny, které v poslední době kralují mnoha českým domácnostem. Získali si spoustu obdivovatelů díky krásným a pestrým barvám, zajímavému tvaru květů. Také máte jeden nebo dva květináče s orchidejemi? Ale bohužel se vám stále nedaří jí správně vypěstovat? Možná děláte jednu ze základních chyb, které postihuje spoustu pěstitelů! Problémy s pěstováním orchidejí Žádné květy, problémy s kořeny, opadané listy. To všechno vás může v souvislosti s pěstováním orchidejí potkat. Jak o ně správně pečovat? Čeho se vyvarovat, aby vám poté, co si je přinesete domů, neuhynuly a vy je nemuseli vyhodit? V první části jsme vám přinesli několik tipů, nyní je doplňujeme! Špatná zálivka U orchidejí je nutná zálivka jednou týdne. Máte…