Bydlení,  Domy,  Exteriér,  Inspirace pro bydlení

Fotovoltaické panely

Problematika fotovoltaických panelů je poměrně komplikovaná a v poslední době se čím dal častěji omílá, že solární energie není tak výhodná. Opak je pravdou a domácnosti, které panely využívají, mohou za energii výrazně ušetřit.

Pokud si pohráváte s myšlenkou, že na střechu svého bydlení nainstalujete solární panely a disponujete-li volnými finančními prostředky, neváhejte. [highlight]Budete mít elektřinu zcela zdarma a tu, kterou vyrobíte „navíc“ můžete prodat obchodníkům s energiemi.[/highlight]

Pořízení solárních panelů navíc nemusí být tak nákladné, protože stát poskytuje takzvané zelené bonusy (forma dotací). Ty jsou garantovány na dvacet let od realizace zařízení a mimo jiné můžete počítat s garantovanou valorizací výkupní ceny. Díky fotovoltaické elektrárně tak můžete velmi jednoduše uspořit nemalé peníze. V každém případě se obraťte na odborníky, kteří vám s realizací vlastní solární elektrárny pomohou a postaví vám ji na klíč. Vyhnete se řadě technických problémů a ušetříte spoustu času i prostředků.

shutterstock_58741993

Sluneční záření vám může ohřívat i vodu

Mezi oblíbená zařízení, které se těší nebývalé oblibě, jsou speciální fotovoltaické bojlery. Tyto kombinované ohřívače vody využívají proud ze sítě, ale také stejnosměrný proud ze solárních panelů. Opět jde o efektivní způsob, jak šetřit přírodu i peněženku. V ohřívačích jsou dva samostatné elektrické okruhy, které mohou pracovat samostatně nebo současně. Solární panely lze využít také v kombinaci plynovými kotly se zásobníky vody. Voda ohřátá sluneční energií nateče do zásobníku a poté, co dosáhne požadované teploty, se již dále neohřívá.

Češi a jejich postoj k fotovoltaice

Podle Energetického regulačního úřadu fotovoltaika v našich končinách zažívá boom. V prvním kvartále roku 2013 přibylo více než 200 nových žádostí, z nichž většinu tvoří ty od běžných spotřebitelů. Solární panely se objevily na tisícovkách domů a jejich obyvatelé si je nemohou vynachválit. Spotřeba dvougeneračního domu vychází kolem deseti tisíc ročně, což je zhruba třetina obvyklé částky. Investice se díky zeleným bonusům vrátí v poměrně krátkém časovém horizontu – maximálně do deseti let. Pádným argumentem je ovšem nejen úspora, ale také energetická soběstačnost. Uživatelé solárních panelů jsou na „cizí“ energii závislí jen v průběhu zimy.

Výhody a nevýhody solární elektrárny v kostce

Na zemský povrch dopadá takové množství sluneční energie, které by současnou spotřebu pokrylo zhruba 6000 krát. Fotovoltaický systém neznečišťuje životní prostředí a to samé platí i o jeho výrobě a likvidaci (jsou-li dodrženy známé metody likvidace elektroodpadu). Uživatelé se nemusí starat o údržbu systému a extrémně nízké jsou i provozní náklady. A jak je to s nevýhodami? Mají fotovoltaické elektrárny své „mouchy“?

Hlavním negativem je vysoká počáteční investice, která se však díky státním dotacím rychle vrátí. Musíte také počítat s tím, že výkon solárních panelů výrazně snižuje vrstva sněhu a během špatného počasí se na ni nemůžete plně spolehnout. Ke ztrátě výkonu dochází i kvůli nutnosti převodu stejnosměrného proudu (který panely produkují) na proud střídavý. Ztráta se pohybuje kolem 4 až 12 %. I navzdory zmíněným negativům se však fotovoltaická elektrárna vyplatí.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *