Rekuperační jednotka
Komerční články

Hit ve vytápění na Západě? Odpadové teplo z datových center, průmyslových či infrastrukturních projektů

V západní Evropě plní roli „elektrárny“ čím dál častěji objekty jako jsou datová centra, průmyslové firmy, jezera či přístavy. Důvod? Firmy mohou zpeněžit teplo, které by jinak bez užitku vypustily do okolí, domácnostem se nabízí levný zdroj energií a zároveň, „recyklací“ odpadového tepla klesá poptávka po energii z konvenčních zdrojů.

Rekuperační jednotka
Rekuperační jednotka

Daleko je v tomto směru například Dánsko, kde datacentrum Facebooku zásobuje teplem 6 900 domácností, 98 % celkové spotřeby tepla obyvatel města Kodaň je pak uspokojováno z odpadového tepla tamních firem a přístavu. Kodaň v tomto směru platí za „vzor“ ostatním projektům. Ať už svým rozsahem či efektivitou. Opětovné použití tepla totiž přineslo domácnostem v hlavním městě Dánska snížení ročního účtu za plyn o 1 400 eur a emise skleníkových plynů klesly o 203 000 tun.

Díky rekuperaci jsou vysoké ceny energií pro firmy menší překážkou

Pokud jde o výkon, tak 1 větší datacentrum dokáže vyrobit tolik energie pro další použití, jako 2-3 velké větrné elektrárny. Kromě Dánska najdete podobná datacentra ve Švédsku, Francii, Německu i Velké Británii.

V případě opětovného získávání tepla z průmyslových či infrastrukturních objektů se jedná zpravidla řádově o tisíce domácností. V USA má zavedení rekuperačních jednotek v rafinérském průmyslu ambici zásobit energií 11,4 milionů domácností, tj. necelých 10 % veškeré populace USA! Na Západě všeobecně tak vznikají i projekty, které jsou zaměřeny čistě na zásobení domácností teplem z rekuperačních jednotek či projekty, kterým pomáhá k životaschopnosti právě odprodej odpadového tepla.

Rekuperuje se ke spokojenosti všech

Zdá se přitom, že v rámci celého systému není nikdo, kdo by přišel zkrátka. Firmy sníží své provozní náklady (pokud opětovně použijí vlastní odpadové teplo) či zvýší výnosy (odprodejem odpadového tepla), domácnostem klesají účty za energie. Vyšší marže umožňují firmám investovat do svého dalšího rozvoje či existovat i v zemích s vyššími mzdami, tj. projekty s rekuperací mají pozitivní dopad na pracovní trh a samozřejmě i životní prostředí, jelikož není třeba vyrábět tolik energií z konvenčních zdrojů. Více příkladů současných i budoucích projektů z oblasti rekuperace najdete zde.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *