I v panelovém bytě může být ticho jako v hrobě
[dropcap]M[/dropcap]rzká kvalita odhlučnění panelových bytů je jednou z jejich největších nevýhod. Nájemníci slyší i nepatrný hluk, což o hlasitější reprodukci hudby platí dvojnásob. Přestaly-li vás bavit neustálé hádky sousedů a naopak nechcete, aby i oni měli přehled o všem, co se u vás doma šustne, máme pro vás řešení. I panelákový byt totiž lze velmi efektivně odhlučnit a maximálně si tak zpříjemnit bydlení!
Odhlučnění by se mělo týkat nejen zdí, ale i stropu, podlahy, oken a dveří. Ideálním řešením pro odhlučnění stropu jsou sádrokartonové desky s minerální vatou. Jsou mnohem estetičtější než desky z polystyrenu, které se hodí spíše do kanceláří a kromě toho i odolnější vůči mechanickému poškození. K izolaci stěn nejčastěji využíváme zvukoizolační panely nebo akustické předstěny. Ty se na rozdíl od zvukoizolačních panelů nelepí, ale pouze postaví před zeď. Jejich kostra je tvořena hliníkovými profily, které eliminují další přenos zvuku do stěn, podlahy nebo stropu. Sádrokarton lze nahradit i korkovým obložením s celulózou nebo dřevem.
Hluk, který se přenáší přes podlahu, spolehlivě redukují plovoucí podlahy. U nich si je však třeba dát pozor na typ podlahové krytiny. Ta je tvořena nášlapnou, roznášecí a ilozační vrstvou s akustickou izolací. Na výběru nášlapné vrstvy příliš nesejde (může se jednat o PVC, dlažbu nebo koberec), akutisckoizolační vrstva je ideální v podobě čedičových nebo skleněných vláken.