Jak na hraboše
[dropcap]H[/dropcap]raboši jsou nevítanými hosty na naší zahradě a jejich přítomnost je na obtíž. Jak se jich ale efektivně zbavit a do budoucna jejich nechtěné návštěvě předcházet?
Hraboš patří krom slimáků a mravenců mezi největší škůdce na zahradě.
Zejména škodí tím, že hloubí v podzemí, takže dochází k uschnutí kořenů rostlin. Pokud rostliny neuschnou, hraboši si rádi pochutnají na jejich koříncích, cibulkách nebo oddencích. Hraboši si, ale velmi rádi pochutnají i na nadzemních částech rostlin. Ničí úrodu mrkve a další zeleniny. V zimě si velmi rádi pochutnají jak na kořenech, tak na kůře keřů i stromků. To rostlinu oslabuje, a pokud se k tomu v zimě přidá mráz, menší keříky mohou umrznout.
Boj s hrabošem
I v tomto případě platí, že je vždy levnějším způsobem prevence. Tito škůdci si rádi hloubí cestičky v kompostu, proto ho často kontrolujte. Také na zahradě nenechávejte žádné zbytky nebo dokonce spadaná jablka.
Pokud sázíte okrasné cibuloviny, je třeba je sázet v děrovaných sázecích košíčcích. Ty zakoupíte, nebo vyrobíte z PET lahve a pletiva s malými oky. Dokonce mohou pomoci i rady našich babiček, které proti hlodavcům pohazovaly mezi zeleninu snítky máty a sem tam vysadily afrikány.
Pokud už hryzce nebo hraboše na zahradě máte, můžete použít speciální mechanické pasti. Nebo klasické pasti, jako je dřevěná past na likvidaci hryzce. Její použití je podobné jako u klasické pastičky na myši. Jde tedy o past určenou pro použití s návnadou.
Velmi účinné jsou i trubkové pasti. Ty jednoduše zakopete do země a pravidelně kontrolujete. Jejich hlavní nevýhodou ale je, že se zvíře chytne živé a vy ho pak musíte vypustit jinde. Pokud máte na zahradě myši, použijte pasti na myši. Ty už se vyrábějí v několika provedeních-dřevěné, plastové nebo kovové. Hodí se pouze pro malá zvířata, krysy a potkani vyžadují speciální pasti na větší zvířata.
Jak na krtka?
Je třeba všechny uklidnit, protože krtek v žádném případě neponičí žádnou úrodu. Krtek není býložravec, je to čistě masožravý živočich, to znamená, že ho budou zajímat spíš červi, larvy a dokonce i slimáci, protože krtek se těmito živočichy živí. Nebude nám nikde okusovat žádné kořeny. Jen snad náhodou, když si bude kolem dělat chodbu, tak může ty kořínky trošičku poničit, ale v žádném případě je nebude okusovat.
Krtek je na našich zahradách standardním obyvatelem. Jde tedy o užitečného živočicha, jen kdyby nenadělal takovou paseku v záhonech nebo v trávníku.
Nejúčinnější jsou NOR gely na krtky. Všechny krtiny rozhrňte a počkejte několik dní. Krtek si obnoví hlavní krtiny, do kterých pak gel aplikujete. Tekuté gely lze zakoupit i na ostatní hlodavce.
Údajně pomáhá i zahrabání vyčesaných chlupů psa či kočky.