Jak naložit maso na gril
[dropcap]N[/dropcap]emohli jsme se dočkat, ale nakonec je to tu. Léto dorazilo v plné parádě a je jen na nás, jestli si ho užijeme plnými doušky. Nevíme jak vy, ale v nás horké letní měsíce evokují představu pohodového odpoledne s přáteli. Jen vy, vaši nejbližší a něco dobrého na zub. Zřejmě víte, kam tím míříme. Bude se grilovat!
Grilování masa není složité jako ostatní kulinářské disciplíny. Grilovat zvládne každý, kdo ustojí u grilu a dokáže otáčet kousky masa. V podstatě jde o činnost, se kterou by nemělo problém ani malé dítě, nicméně vy své děti ke grilu raději nepouštějte.
Grilování je populární na celém světě a na toto téma již bylo sepsáno nespočet kuchařek a manuálů, receptů a postupů. Podstatné je však hlavně to, abyste maso nekrájeli na příliš tenké ani hrubé plátky. A pak dávat pozor, aby nebylo příliš vysušené nebo se nedejbože připálilo.
Jenomže to stále není „to pravé ořechové“. Chcete-li, aby se z obyčejné grilovačky stal nevšední gastronomický zážitek, nezapomeňte maso předem naložit.
Nakládat, či nenenakldat? Toť otázka…
Milovníci grilování se dělí na dva tábory. V jedné skupině jsou odpůrci jakéhokoliv nakládání či marinování masa. Podle nich totiž kvůli marinádě zanikne původní chuť masa. Na druhé straně stojí zastánci, podle kterých je nakládané maso výrazně křehčí a snadněji se propéká. A mimo to mnohem lépe chutná. A co na to říkáte vy? Také nedáte dopustit na marinádu? V tom případě se inspirujte následujícím receptem….
Recept: Medová marináda
Budete potřebovat: dvě lžičky medu, dvě lžičky francouzské hořčice, sojovou omáčku, sůl, pepř a trochu oleje. Všechny ingredience důkladně promíchejte a směsí potřete připravené plátky masa. Ty by neměly být příliš tenké, aby se nevysušily. Příliš silné plátky zase budete muset déle péct a hrozí, že se spálí.
Maso nechte marinovat přes noc, aby se marináda vpila do masa. Poté, co maso sundáte z grilu, přibližně deset minut vyčkejte a nechte ho „odpočinout“. Pak se do steaku můžete pustit!