Jak nejlépe prodat byt?
Rozhodli jste se pro prodej bytu a teď přemýšlíte, zda je lepší při prodeji využít služeb realitních kanceláří nebo si vše zařídit sami? Obě varianty mají své plusy i minusy. S realitní kanceláří budete mít méně starostí s vyřizováním, ale za zprostředkování těchto služeb zaplatíte nemalou částku.
V případě, že se rozhodnete jednat na vlastní pěst, bude vás čekat časově náročné období. Zda prodávat s realitním makléřem nebo sám, záleží vždy jen na vás a na konkrétní situaci.
Prodej bytu s pomocí realitní kanceláře
Jestliže svěříte prodej bytů do rukou realitních kanceláří, zbavíte se zbytečných starostí a ušetříte si velké množství času s vyřizováním.
Celkové zařízení prodeje si vezme do rukou zástupce realitní kanceláře, tedy realitní makléř. Kvalitní realitní makléř by měl být zkušený a profesionální. Měl by být schopný sehnat toho pravého kupce přesně pro výš byt, zařídit všechny potřebné dokumenty (katastr nemovitostí, apod.), vyjednat a uzavřít pro vás výhodnou kupní smlouvu ve spolupráci s právníkem.
Plusy prodeje bytu s realitní kanceláří
- S profesionálním realitním makléřem vám odpadne spousta starostí
- Zajištění špičkového právního servisu a kvalitní smluvní dokumentace
- Zajištění rozsáhlé inzerce a prezentace nemovitosti
- Zastoupení prodávajícího, ochrana jeho zájmů
Minusy prodeje bytu s realitní kanceláří
- Platba provize (za zprostředkování služeb)
- Menší osobní kontrola nad prodejem a převodem bytu
Prodej bytu svépomocí (bez realitní kanceláře)
Prodat byt svépomocí, tedy bez realitní kanceláře, je poměrně časově náročné, ale na druhou stranu máte osobní kontrolu nad prodejem a převodem vašeho bytu a ušetříte za náklady spojené s provizí realitní kanceláře. Při prodeji bytu svépomocí je vhodné dodržet několik základních kroků.
1. Vyklizení bytu
V první řadě je vhodné nemovitost vyklidit. Zvažte také renovaci vašeho bytu. Obecně platí, že se vám vyplatí byt vymalovat. Pokud byt prodáváte v perfektním stavu nebo společně s nábytkem, tato povinnost vám odpadá.
2. Pořízení fotografií bytu
Po vyklizení, vymalování nebo uklizení bytu pořiďte kvalitní fotografie prodávaného bytu, nejlépe zrcadlovkou. Vyklizení byt vypadá na fotografiích nejlépe, jelikož působí prostorným, vzdušným a slunným dojmem. Na fotografií si dejte opravdu záležet, jelikož kupující se soustředí nejvíce právě na ně.
3. Odhad ceny
Nejjednodušší způsob, jak stanovit cenu vašeho bytu, je porozhlédnout se na realitních serverech a zde zjistit, v jakých cenových relacích se pohybují stejně velké byty ve vašem okolí. Na internetu jsou k nalezení také různé cenové mapy, které vám pomohou se lépe zorientovat. Jako prodávající budete muset v budoucnosti zaplatit daň z převodu nemovitosti, která je ve výši 4 %. Daň se počítá z kupní ceny bytu nebo také z tzv. směrné ceny, kterou určuje sám finanční úřad.
4. Inzerce
Základem inzerce je vhodně formulovaný text spolu s potřebným množstvím kvalitních fotografií. Pokud chcete prodat nemovitost co nejrychleji a v opravdové hodnotě, kterou má, musíte maximálně využít všech kanálů.
5. Smluvní zajištění nemovitosti
Pro smluvní zajištění nemovitosti je možné využít návrhy typových smluv, které jsou ke stažení na internetu, a upravit je pro váš případ. Bezpečnější je ale využít služeb odborníků, v tomto případě právníků. Typy smluv potřebných k prodeji bytu
- rezervační smlouva
- smlouva o smlouvě budoucí kupní
- kupní smlouva
- smlouva o převodu práv k družstevnímu bytu
- smlouva o úschově
Plusy prodeje bytu bez realitní kanceláře
- úspora nákladů bez provize makléři nebo realitní kanceláři
- osobní kontrola nad převodem bytu
Minusy prodeje bytu bez realitní kanceláře
- časová náročnost
- vyšší nároky na prodávajícího (stanovení ceny, správný prodejní marketing, apod.)
Za pomoc při tvorbě tohoto článku děkujeme společnosti INSTINKT REALITY s.r.o. – reality Klatovy.