Jak pečovat o materiály ve svém bytě?
[dropcap]A[/dropcap]ť už žijeme v domě či v bytě, vždy jsme obklopeni celou řadou různých materiálů. Pokud však chceme, aby si zachovaly skutečně dokonalý vzhled po dlouhé roky, je nezbytné o ně pečovat. Pokud je oblast, která je namáhána nejvíce, je to zcela určitě podlahová krytina, a to jakéhokoliv typu. Nejoblíbenější jsou však stále koberce a tak se pojďme seznámit s tím, jak by péče o koberec měla vypadat. Prvním krokem je samozřejmě pravidelné vysávání, jelikož díky němu odstraníme všechny pevné nečistoty, které se mohou v koberci usazovat. Stejně tak ale odstraníme i prachové částečky, které mohou přinášet problémy například alergikům.
Skvrny odstraňujte ihned
Dalším důležitým postupem je odstraňování skvrn. Jakmile se taková objeví, je třeba rychle jednat a odstranit ji ještě ve chvíli, kdy není zaschlá. Nejenom, že nám to půjde mnohem rychleji, ale zároveň bude její odstranění efektivnější a šetrnější. A to i s běžnými čisticími prostředky, ale stejně tak i s něčím tak běžným, jako je mýdlo. Samozřejmě u různých skvrn existují různé postupy, jako třeba fakt, že na krev platí nejprve studená voda, a na skvrnu na červené víno běžná kuchyňská sůl.
Jak pečovat o dřevo?
Pokud je materiál, který je nejběžnější součástí našich interiérů, je to zcela jistě dřevo. Jsou to naše šatní skříně, komody, ale stejně tak i stoly, kuchyňské linky, ale i obývací stěny, nebo další nezbytné součásti našeho bytu. To vše bývá nejčastěji vyráběno z tohoto přírodního materiálu, který nadchne svým vzhledem, ale také svou pevností, odolností a dlouhou životností. Ideálním příkladem je poté nábytek z masivu. Samozřejmě jako majitelé chceme, aby si tyto vlastnosti zachoval co možná nejdéle. A jak na to?
Roli hraje i prostředí
Než si zmíníme konkrétní postupy toho, jak bychom měli o nábytek pečovat, je třeba říci, že vliv na jeho kvalitu má také podmínky, ve kterých je umístěn. Nábytku logicky škodí také vysoká vlhkost, ale stejně tak i přímé sluneční světlo. To vše se může podepsat na jeho vzhledu jak po estetické stránce, tak i po stránce toho, jak na sebe jednotlivé součástí přesně pasují. Dřevo totiž neustále pracuje a špatné prostředí je pro něho problém.
[box type=“info“ ]
Jak na běžnou údržbu?
Ta samozřejmě není nijak zvlášť složitá. V první řadě je třeba říci, že si vystačíme s běžným, lehce navlhčeným hadříkem. Přesto je ale vhodnější využívat specielní prostředky právě na dřevo. Nejlepší variantou jsou ty s obsahem vosku, jelikož díky nim plochu nejenom vyčistíme, ale také zakonzervujeme a vytvoříme tak ochranný film. Ten následně chrání třeba i ulpívání dalších nečistot.
[/box]
Nebojte se ani koupelny a vodního kamene
Je-li něco, co nás v bytech a domech může také poměrně hojně trápit, je to vodní kámen. Ten přitom není nic jiného, než minerální usazenina vzniklá z vody. Pokud ho na vodovodních bateriích, umyvadlech a kohoutcích máme pouze minimální množství, stačí je otřít a problém je pryč. Co ale v případě, kdy je problém s vodním kamenem rozsáhlejší? Překvapivě pomohou věci, které máme běžně v domácnosti.
Specializovaná chemie, ocet i Coca Cola
Můžeme sice zavítat do obchodů a vybrat konkrétní přípravky, ale mnohem lepší je nejprve vyzkoušet osvědčené babské rady. Jednou z nich je určitě ocet, který na vodní kámen funguje nejlépe. Jeho účinky znásobíme ve chvíli, kdy ho využíváme horký – třeba ohřátý v rychlovarné konvici, kterou zároveň vodního kamene zbavíme také. A jak ho používat?
- Nalijeme ho na postižená místa
- Hadříkem namočeným v octu potřebná místa obalíme
- Vložíme potřebné součásti do octové lázně
Velmi účinnou látkou je ale také Coca Cola, kterou stačí nalít na postižená místa a nechat působit. Pro mnoho hospodyněk je v tomto ohledu i dobrým čisticím prostředkem nejenom do koupelny, nebo na WC. Při výrazných usazeninách je samozřejmě třeba nechat obě možnosti působit déle, ideálně i přes noc. Výsledkem by mělo být to, že toalety, umyvadla, ale i vodovodní kohoutky, baterie, nebo sprchy budou opět jako nové.