Jak pěstovat bohyšky neboli hosty
Bohyšky jsou moderní rostliny, které se těší velké oblibě hned z několika důvodů. Především si svou oblibu zasloužily díky svým nádherným listům, které v každé zahradě vyniknou nad olistěním všech dalších rostlin. Vzhledem k jejich velké rozmanitosti barev, tvarů a velikosti zaujímají ve své pestrosti jedno z předních míst. Jejich pěstování je snadné a navíc dokážou velmi dobře prosperovat i ve stinných částech zahrad, což je dalším důvodem jejich značné oblíbenosti. Navíc jsou velmi dobře přístupné i běžným pěstitelům.
Především již při jejich nákupu je dobré všímat si, zda má rostlina zdravé listy, neměly by být zvadlé, ani fyzicky jakkoli poškozené. Rostlina má mít silné bílé kořeny. Nikdy nekupujte rostliny s chabými hnědými kořeny, což je prvotní známka poškození těchto rostlin.
Výsadba bohyšek by měla proběhnout do tvárné a volné půdy. Ideálním obdobím pro výsadbu je pozdní jaro, tak rostliny stihnou dostatečně zakořenit ještě do letních veder. Půdu ještě před sázením důkladně připravte. Většinu zahradních půd lze vylepšit přidáním organického materiálu, jako například rašeliny, chlévské mrvy, drobně posekané kůry anebo přidáním kvalitního vyzrálého kompostu nebo kokosových vláken. Pokud máte půdu jílovitou, obohaťte ji a nadlehčete hrubým pískem.
Pro výsadbu jedné rostliny si připravte jámu hlubokou asi 45 cm o průměru alespoň 90 cm. Bohyšky nekoření hluboko, ale potřebují, aby při výsadbě byla zkypřená i půda na dně jámy. Jámu, kterou jste vykopali, střídavě vyplňte vždy asi 7 centimetry organického materiálu a původní zeminy, vše promíchejte a nakonec dobře ušlapejte. Do jámy by se pohodlně měly vejít všechny kořeny. V jámě vytvořte uprostřed malou kupku a na tu rostlinu posaďte, její kořeny kolem ní rozprostřete. Rostlina tak bude sedět na kořenovém krčku a její kořeny budou volně splývat dolů. Kořeny zasypte zbylou zeminou, půdu upěchujte a rostlinu vydatně zalijte. Pro omezení ztrát vody z okolní půdy můžete půdu kolem bohyšky namulčovat. Mulč také omezí tvorbu plevelů.
Během vegetačního období vyžadují bohyšky dostatečnou a pravidelnou zálivku. Ideální je zalévat rostliny přímo ke kořenům, aby na listech neulpívala voda, která by mohla narušit na modrolistých bohyškách ojíněný voskovitý povlak a také zavdat příčinu rozvoje houbovitých chorob, případně přilákat slimáky. Máte-li možnost použít kapénkovou závlahu, položte hadici k bohyškám a nechejte vytékat k rostlinám vodu miniaturním pramínkem třeba i po několik hodin. Ideální je bohyšky zalévat ráno, večerní zálivka k rostlinám zbytečně přiláká slimáky.
Bohyšky uvítají hnojení na jaře a na začátku léta. Hnojte nejlépe organickou hmotou, která se u rostliny postupně rozloží a přejde do složky humusové nacházející se v horní vrstvě půdy.
Bohyšky se dají poměrně dobře pěstovat i v nádobách, základním předpokladem k tomu je však dostatečně velká nádoba s poměrně velkými otvory ve dně, které zajistí odtékání přebytečné vody. Pamatujte však na to, že bohyšky pěstované v nádobách potřebují mnohem vydatnější zálivku než bohyšky čili hosty pěstované ve volné půdě.