Exteriér

Jak pěstovat dracenu?

Dracena je oblíbená pokojová rostlina, jejíž listy zdobí mnohé interiérové prostory. Její pěstování není nikterak náročné – zvládne ho téměř každý. Dracena je ve své africké domovině stromem nebo keřem. V našich podmínkách se jedná o rostlinu, která dorůstá také úctyhodné výšky – až stopadesát centimetrů – určitě je tak důležité počítat s dostatečným prostorem okolo ní.

shutterstock_3759949

Pokojová teplota a pohostinné stanoviště

Dracena má ráda pokojovou teplotu, ideální je okolo dvaceti stupňů. Pozor však, aby nebyla rostlina vystavena ostrým slunečním paprskům. Dracena nesnáší celodenní sluneční svit, nejlepším místem je pro ni polostín.

Hnojení a přesazování

Dracenu můžete hnojit speciálními hnojivy pro pokojové rostliny zhruba od března do září, kdy je v tzv. vegetačním období. V zimních měsících se přihnojování zdržte.

Rozhodnete-li se dracenu přesadit, měli byste tak učinit brzy z jara. Připravte si zeminu v podobě směsi drnovky, listovky a trochy písku. Dracena koření na povrchu – nepotřebuje tedy příliš hluboký květináč.

Zálivka a vzdušná vlhkost

Dracena sice nemá ráda příliš sucho, ale mnohem horší je pro ni přemokření. Zalévat postačí dvakrát nebo třikrát do týdne, v závislosti na teplotě a vysychání půdního substrátu.

Co je však pro dracenu asi nejdůležitější, je vzdušná vlhkost – ta by se měla pohybovat okolo 85%, vyplatí se tak okolí rostliny, ale i listy pravidelně rosit.

Rozmnožování draceny

Pokud byste si chtěli dracenu rozmnožit, nepočítejte se semeny – rostlina v našich podmínkách totiž nekvete. Můžete však využít kmenových řízků – mají-li alespoň deset centimetrů, umístěte je do suchého substrátu a počkejte pár dní, než pustí kořínky. Další metodou množení draceny je potom uříznutí vrcholku mateřské rostliny – ve sklenici s vodou potom pustí během dvou měsíců kořeny a je připraven k zasazení.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *