Jak pěstovat rajčata
[dropcap]R[/dropcap]ajčata patří do nejoblíbenější zeleniny vůbec. Úplně první rajčata pěstovali Aztékové ve Střední Americe již v 15. století. Předci dnešních cherry rajčat, byli plazivé keříky s drobnými plody, které dodnes planě rostou v oblasti jižního Mexika. Ovšem což takhle vlastní rajčátka vypěstovaná vámi? Pěstovat je můžete třeba na balkoně či na zahrádce. Nezaberou moc času a hlavně, což jistě oceníte, mají úplně jinou chuť než rajčátka kupovaná.
Jaké jsou hlavní rozdíly v odrůdách rajčat?
Tyčkové odrůdy rajčat se vyznačují se stále pokračujícím růstem hlavního výhonu. Pěstují se na opoře a vyžadují vylamování bočních výhonů vyrůstajících v úžlabí listů. Vhodné jsou na venkovní záhony či do skleníků.
Keříčkové odrůdy mají růst výhonu ukončený květenstvím, v dalším růstu pokračují boční výhony. Díky tomu se nemusejí vylamovat a většinou ani nepotřebují oporu. Najdete mezi nimi speciální balkónová rajčata, vhodná pro pěstování v truhlících.
Ale jak si rajčata opravdu dobře vypěstovat a starat se o rostlinku?
Rajčata zasaďte nejlépe na nějaké slunné místo, kde jste je v předchozích letech nic nepěstovali např. brambory, lilky atd.
Rajčata lehce vytvářejí adventivní kořeny ze stonku. Využijte toho, pokud máte přerostlé sazenice. Nebojte se zasadit je hlouběji a část stonku i se spodními listy zahrnout zeminou.
Pro ochranu kořenů před vysycháním je skvělým pomocníkem i mulč– například obyčejná posečená tráva.
Doba od kvetení do vyzrání plodu je přibližně dva měsíce. Zaštípněte proto rostlinu za 7– 8 vijanem, rajčátka, která se vytvoří výše, již v našich podmínkách nedozrají.
Odstraňte spodní listy až po právě sklizený vijan. Zajistíte prosvětlení rostliny, tyto listy již v době odplození vijanu nejsou fotosynteticky aktivní.
Při pěstování ve skleníku či fóliovníku mají rajčata a papriky rozdílné nároky. Rajčata vyžadují čerstvý vzduch a nižší teploty, paprika skutečně vlhké teplo. Pokud budou ve skleníčku společně, vysaďte rajčata do průvanu blíž ke vchodu.