Hoya
Pěstování rostlin

Jak pěstovat voskovky – Hoyi

[dropcap]H[/dropcap]oya zní sice latinsky, ale toto slovo je anglického původu. Jelikož Thomas Hoy, její „čestný kmotr”, žil ve 2. polovině 18. století a byl údajně zahradníkem u vévody z Northumbrie a současně také pěstitelem rostlin.

Kde se vzaly voskovky?

Rod Hoya zahrnuje víc jak 200 druhů. Všechny najdeme mezi jižní Čínou a východní Indií, Malajským souostrovím až dolů po Austrálii. Z tohoto množství a druhů se jich však uchytilo jen šest, které většinou používáme k dekoraci domova.

Hoya

Jak vypadá a kdy kvete voskovka?

Listy jsou široké, špičatě vejčité 5-8 cm dlouhé, tmavě zeleně lesklé. Květy jsou hvězdicovité, lesknou se podobně jako vosk, bílé nebo bledě růžové, se zářivě červenými skvrnami uprostřed, voní obzvláště v noci. Při teplém počasí vylučují medovitou tekutinu.

Doba květu je mezi koncem května a podzimem, po celé týdny. Kvetoucí nebo odkvetlé okolíky nesmíme v žádném případě odstřihávat. Platí tedy pravidlo: čím starší je rostlina, tím bohatší je její květ.

Jak se o ně starat a kdy zalévat?

Celoročně ji udržujeme v místnosti.Čerstvý vzduch jim nedělá úplně dobře. Letní umístění má být světlé a teplé, ale bez silného slunce, vzdušné. Po odkvětu od podzimu (říjen až únor) doba odpočinku. Nejlepší teploty k přezimování jsou 10 – 12 °C na světlém místě, bez průvanu. Teplo v zimě kromě toho přispívá ke špatnému vývinu mladých listů a napadení škůdci. Pokud se po chladném přezimování v únoru objeví první nahnědlé špičky mladých listových výhonů, neměly by rostliny být hned vystaveny vyšší pokojové teplotě, ale měli bychom je přechodně udržovat při teplotách 15-18 °C. Často stačí umístění za záclonou na málo slunném okně bez topných těles pod parapetem.

[box type=“info“ ]

Zalévání voskovek

Příliš mnoho nebo málo vody bývá hlavním důvodem, proč tato rostlina nekvete. Správný postup: od plného růstu ke kvetení bohatě zaléváme, poté omezíme zálivku pro přípravu na dobu odpočinku, od října udržujeme rostlinu na chladném místě jen vlhkou, tak aby nedošlo k vyschnutí kořenového bálu. Při teplejším umístění po zimě a na začátku růstu zálivku zase pomalu zvyšujeme.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *