Jak postavit králíkárnu
[dropcap]P[/dropcap]okud uvažujete nad chovem králíků domácích kvůli masu, tak se dnes podíváme na stavbu jejich příbytku. Jako první věc je potřeba si udělat představu o tom, kolik králíků chceme chovat a poté, jak náročná výstavba králíkárny bude. Po velikosti odvíjející se od počtu dále musíme zvážit zda bude dřevěná či cihlová. Dřevěnou můžeme kdykoliv přenést z místa na místo, které nám vyhovuje. Dřevěná králíkárna je levnější, lehčí a méně náročná na stavbu než cihlová, která je také studenější a vlhčí.
Nejprve si rozmyslíme, kolik králíků budeme chovat, jak velký bude mít každý kotec a do jakého prostoru ji umístíme. Velikost kotce se odvíjí od potřeby odchovu mladých. Pro devíti kotcovou králíkárnu jsou rozměry cca 2,5 m x 1,5 m x 0,8 m, což pro jeden kotec má rozměry 0,75 m x 0,72 m x 0,6 m.
Nářadí
Pro stavu králíkárny potřebujete následující vybavení:
[checklist]
- Tužku, papír, min. 2 m svinovací metr, úhelník (90°)
- Vrtačku + vrtáky do dřeva
- Pilu
- Kladivo a křížové šroubováky
- Trámky,
- Desky,
- Polystyren na zateplení,
- Něco na střechu např. vlnitý plech
- Klavírové panty,
- Lepidlo
- Hřebíky
- Vruty na panty
- Vruty na desky
- Vruty s šestihrannou hlavou na spojení trámků
- Podložky
[/checklist]
Stavba
Než se začnete do něčeho pouštět, je důležité si nakreslit plánek stavby, kam zapíšete míry. V následujícím kroku, než se do něčeho pustíte, zkontrolujte, zda máte všechno potřebné vybavení na stavbu i její smontování.
Naměříme a uřízneme vhodné dřevo na podlahu králíkárny. Pomocí trámků pak vystužíme rohy, kterými zpevníme boční štěny. Stejným způsobem vyplníme vnitřek králíkárny, kdy k sobě pomocí trámků přivrtáme dřevěné kusy k sobě a vzniknou nám kotce. Poté uzavřeme dřevěnou deskou horní otvor a taktéž vystužíme pomocí trámků. Horní desku pokryjeme vlnitým plechem a místo, kde králíkárna bude stát vypodložíme např. cihlami. Není dobré, aby králíkárna byla v přímém kontaktu se zemí.
V případě nejasností neváhejte psát vaše dotazy do komentářů