Jak poznat bezpečnou půjčku na domácí spotřebiče?
Rozbila se vám pračka, lednička nebo jiný spotřebič, bez kterého se neobejdete a nemáte na účtu potřebnou částku? Nezbývá-li vám nic jiného než půjčka, buďte obezřetní. Na nebankovním trhu sice působí celá řada solidních institucí, které vám nabídnou rychlé peníze za poměrně výhodných podmínek, ale také společnosti, u kterých se proklientského přístupu nedočkáte. Jak je rozlišit?
Nejrizikovější jsou půjčky do 5 000 Kč
Možná to vypadá trochu paradoxně, ale u rychlých půjček do 5 000 Kč může poskytovatel jednat na základě občanského zákoníku a vyžadovat ručení směnkou, nemovitostí nebo rozhodčí doložku. Těmto úvěrovým predátorům nejde o nic jiného, než o zaváhání dlužníka a rychlé nabytí velké sumy peněz z prodeje majetku.
Renomované nebankovní společnosti samozřejmě nic podobného nevyžadují a řídí se spotřebitelským zákonem – tito poskytovatelé jsou vašim cílem. Konkrétní informace najdete v obchodních podmínkách, které si musíte důkladně přečíst před vyřízením půjčky.
A co větší půjčky, jsou bezpečné?
Bohužel ne. Úvěroví predátoři obchází i půjčky ve výši např 10 000 Kč nebo 15 000 Kč. A to tak, že klientům půjčí několikrát po menších částkách do 5000 Kč. Samozřejmě se řídí občanským zákoníkem. Ani hranice 5000 Kč tak není garancí, že nespadnete do chřtánů úvěrového predátora.
Ideálním řešením je sázka na solidní společnost, která na trhu působí minimálně několik let. Zeptejte se svých známých, s kým mají dobré zkušenosti a nezapomeňte si firmu prověřit na internetu. Zaměřte se i na zdánlivě nepodstatné detaily – například to, zda má vybraný poskytovatel sídlo v České republice nebo aktivní klientskou linku. Půjčka na spotřebiče není ve své podstatě špatná, ale opravdu záleží na tom, od koho si půjčujete.