Jak přizpůsobit rodinný dům pro vozíčkáře?
[dropcap]P[/dropcap]okud hendikepovaného člověka hostíte, je úprava domácnosti a všeho kolem ní slušnost. Pokud u Vás doma člověk na vozíku bydlí, jsou úpravy nutností. Dnes se spolu podíváme na přehled úprav, které jsou nutné pro zajištění pohybu a schopnosti postarat se sama o sebe ze strany tohoto člověka.
Vstup do domu
Na trase mezi chodníkem na ulici a vstupními dveřmi by neměly být žádné schody. Pokud patří Váš rodinný dům mezi ty, které jsou dostupné pouze po vyjití několika schůdků, instalujte přede dveře šikmou plošinu, po které může vozíčkář snadno vyjet (dbejte na sklon plošiny i použitý materiál, abyste vozíčkáři výjezd co možná nejvíce usnadnili).
Vstupní dveře by měly být dostatečně široké (vozíčkáři nemusí stačit standardní 90 cm široká futra), pokud možno se sníženým prahem.
Podlahy, schody
Pokud se u Vás doma bude vozíčkář zdržovat častěji, stojí za zvážení výměna podlahových materiálů, zejména pokud máte na podlahách koberce s vysokou tkaninou či dřevěné parkety. Jejich výměnou za koberec s nízkou tkaninou usnadníte vozíčkáři pohyb a zároveň snížíte míru hluku při pohybu na vozíčkovém křesle.
Schody jsou pro hendikepované opravdovou výzvou. Zde je pro Vás nejlepším řešením instalace schodišťové plošiny, schodišťové sedačky, či pokud to dispozice a finance umožňují, domácího výtahu.
Samozřejmě i vně domu platí, že byste měli vzít v potaz šířku dveří, instalovat nízké prahy a zajistit snazší posun křídel posuvných dveří (pokud doma nějaké máte), či posuvné dveře rovnou nahradit za klasické.
Nábytek
Rozmístění stávajícího nábytku změňte tak, aby vozíčkáři umožňoval snadný pohyb po místnosti, odstraňte zbytečné překážky (např. kožešinu na podlaze, elektrické kabely nepoužívané stolky, podložky pod nohy) a zajistěte tak vozíčkáři bezproblémový „průjezd“ po místnosti.
V kuchyni Vás nemine snížení pracovní desky kuchyňské linky tak, aby si na ni byl hendikepovaný člověk schopen položit potraviny, případně si zde potraviny také upravit. Důležité je také, aby byl vozíčkář schopen zajet vozíkem pod dřez. Dřez, pod kterým je skříňka, je pro vozíčkáře nedostupný a tedy i nepoužitelný.
Samozřejmostí by mělo být také umístění části nádobí do spodní části kuchyňské linky (do některé ze spodní skříně), aby si člověk na vozíčku mohl v případě potřeby zajistit vše potřebné k servírování jídla.
Koupelna
Místnost s nejvyšším počtem nutných úprav. V koupelně instalujte záchytná madla pro vstup do vany i přímo ve vaně. Zároveň zajistěte, aby vedle vany byla protiskluzová podložka. Do vany kupte nové držáky na mýdla a šampony a umístěte je tak, aby byly dostupné i vsedě (což je jediná provozní poloha člověka s ochrnutýma či jinak poškozenýma nohama)
Pokud máte pod umyvadlem skříňku, nevyhnete se jejímu odstranění. Stejně jako v případě dřezu, i u umyvadla je nutné, aby pod něj mohl vozíčkář se svým vozíkem zajet. Žádoucí je také umístění několika držáků na ručníky do snížené polohy, aby byly snadno dostupné i pro člověka sedícího na vozíku.
Úklid
Jakékoliv tekutiny rozlité na zemi, spadlé jídlo či nečistota (hlavně mastnota) je pro člověka na vozíku mnohem nebezpečnější, než pro chodícího člověka. Dbejte tedy na to, aby bylo veškeré zařízení v domácnosti (od příjezdové rampy až po madlo v koupelně, udržováno v perfektním stavu. Pravidelně jej omývejte a kontrolujte jeho pevnost (madla v koupelně mohou po čase projevovat určitou vůli, která je pro vozíčkáře rizikem pádu).
Do veškerých úprav nechte samozřejmě mluvit člověka, pro kterého je děláte.