sazeni brambor
Pěstování rostlin

Jak sázet brambory

[dropcap]B[/dropcap]rambory jsou v současnosti naší nejoblíbenější přílohou, pěstování brambor je proto více než praktické. Je škoda, že v posledních letech je pěstování brambor na zahrádkách v klesající tendenci, protože brambory ze zahrádky odborníci přirovnávají k bramborám v BIO kvalitě, jejich cena také nakonec vyjde mnohem výhodněji. I když pěstování brambor není nikterak složité, přeci jen byste dříve, než se pustíte do jejich sázení, měli o jejich pěstování něco vědět.

sazeni brambor

Příprava půdy

Aby se jim dobře dařilo, musíme již na podzim začít připravovat kvalitní půdu. Záhony, na kterých budeme brambory pěstovat, musíme dobře prohnojit. Nejlepší je na to kompost či řádně rozleželý hnůj. Kdo nemá možnost přírodních hnojiv, použije cererit. Tento přípravek dostanete v každém zahradnictví a s jeho dávkováním vám tam také poradí. Stačí ho jen pohodit po zrytých záhoncích přibližně 300 až 500 g na m2. Někdo také doporučuje síran draselný. To je v podstatě jedno.

Jak brambory sázet?

Připravenou sadbu vysazujte do mělkých brázd asi 25 cm od sebe, vzdálenost řádků by měla být 75 cm, aby měly rostliny dostatek místa, vzduchu a světla a abychom se také mezi ně dostali. Musíme je přece sem tam odplevelit. Hodně záleží na počasí a sluníčku, ale první lístky by na vás měly vykouknout už po dvou týdnech od výsadby. Rostou velmi rychle. Než bude čas na sklizeň ještě to chvilku potrvá, nesmíme je zapomenout přihrnovat. Stačí tak dvakrát nejen kvůli provzdušnění půdy, ale i kvůli částečné redukci plevelů. Při nedostatku vláhy je dobré brambory zalévat, aby narostly velké a kvalitní hlízy. Vyvarujte se však zálivky na listy.

Pro lepší udržení potřebné vlhkosti a teploty rostoucích brambor je dobré nastýlání posekané trávy do brázd. Tuto možnost využívají především drobní pěstitelé, kterým navíc odpadá starost s posekanou trávou. Tráva zabrání vypařování vody z půdy.

Pod nastýlkou zůstane půda kyprá a vzdušná, a to i půda těžší, na které se jinak při zalévání a dešti může vytvořit škraloup. Tráva je současně výborným zdrojem tepla, pěstební hmoty a humusu. Výhodou je také její poměrně rychlé sesychání a rozklad, a proto je možné hmotu během každé seče doplňovat. Díky dosypávané trávě se zvětšuje šířka hrůbku a rostliny se tak mohou „roztáhnout“ do šířky. Tráva nebrání ani případnému přiorávání brambor, naopak je velmi příznivé, když se promíchá se zeminou.

Další možností, jak urychlit růst brambor, je nakrývání hrůbků bílou netkanou textilií. Teplota zeminy se zvýší asi o 3 °C, což omezí nebezpečí pomrznutí natě při jarních mrazících. Tato metoda se využívá především při velkovýrobním pěstování.

[box type=“note“ ]

Sklizeň

Rané brambory sklízíme řádově počátkem měsíce června. Brambory nejsou ještě uzrálé a jsou určeny pro rychlou spotřebu. Konzumní brambory pozdní sklízíme v plné zralosti , kdy zasychá nať, hlízy odpadávají od stolonů, slupka je pevná a neodlupuje se. Při napadení natě plísní bramborovou zničíme předčasně nať rozbíječem nebo chemicky, abychom zabránili přenosu infekce na hlízy a necháme je ještě alespoň 10 dní v půdě, aby se slupka zpevnila.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *