Jak sázet papriky
[dropcap]P[/dropcap]aprika je to teplomilná zelenina a existuje mnoho odrůd. Liší se barvou, ale i tvarem plodu. Tato zelenina je velice oblíbená, a proto můžeme říci, že je nejčastěji pěstovanou zeleninou u nás. Je mnoho důvodů, proč by neměla v našich zahrádkách chybět. Neodmyslitelně patří do našich kuchyní, kde najde skvělé uplatnění, ale především její plody mají blahodárné účinky pro lidský organismus – obsahují vitamín C, látky proti kornatění cév, dále také karotenoidy, ale i mastné kyseliny. Pokud se budete řídit základními radami a pravidly, budete obdarováni krásnými a zdravými plody. Křehké, sladké kapie, pálivé chilli…
Vlastní plody chutnají nejlépe. Zvláště pokud si sazeničky vypěstujete již od semínek.
Papriky mají dlouhou vegetační dobu. Semena je proto vhodné vysévat již v únoru, do lehkého substrátu. Klíčícím rostlinkám je třeba poskytnout dostatek tepla a světla. Ideální je okenní parapet orientovaný na jih či východ. Klíčení urychlíte máčenímsemen. Až se vytvoří dva pravé lístky, rostlinky přepichujeme do samostatných květináčků či kelímků.
Papriky na venkovních záhonech
Jamky pro výsadbu by měly být dostatečně hluboké, aby papriky dobře zakořenily. Semena sázíme do hlinité nebo hlinitopísčité půdy s dobrou propustností. Na záhony se sazeničky paprik vysazují až v druhé polovině května, kdy nehrozí přízemní mrazíky.
Vyberte jim co nejvýhřevnější polohu chráněnou před větrem, ideálně u jižně orientované zdi.
Alespoň tři týdny před výsadbou je připravený záhon vhodné přikrýt černou mulčovací fólii, která napomůže prohřátí půdy. Na záhoně ji můžete nechat i dále, a sazenice vsadit do otvorů v ní vystřižených. Bude udržovat teplo a bránit v růstu plevelům. Čím více tepla rostlinkám dopřejete, tím lépe budou prospívat. Většinu odrůd lze pěstovat i na terase či balkóně, v nádobách o průměru alespoň 25 cm a dostatečně hlubokých. Papriky se vysazují v rozestupech kolem 40-60 cm, podle vzrůstnosti odrůdy. Do každé jamky přidejte lopatku kompostu, a zpola zasypanou sazenici důkladně prolijte. Pak teprve navršte zbytek zeminy.
[box type=“success“ ]
Papriky ve skleníku
Pro lepší opylení je dobré kvetoucími rostlinami občas zatřást, nebo pyl přenášet štětečkem z květu na květ.
Teplé skleníkové klima paprikám svědčí a plodů se zde dočkáte dříve. Poslouží i fóliovník, nebo jednotlivé fóliové kryty. Papriky jsou zde chráněny před deštěm, a proto je nenapadají houbové choroby. Objevit se ale mohou svilušky.
První pomocí proti nim je orosení rostlin, zvýšení vzdušné vlhkosti.
[/box]
Žíznivé a hladové rostliny
Papriky je třeba pravidelně zalévat tak, aby byl substrát stále mírně vlhký (nikoli přemokřený). Zvláště když se tvoří plody, potřebuje rostlina opravdu dostatek vláhy, aby byly velké a šťavnaté a nezasychaly jim špičky. Papriky ve skleníku či pěstované v nádobách je nejlepší zalévat denně.
K bohaté úrodě napomůže i výživná půda a pravidelné přihnojování. Postačí trocha vyzrálého kompostu, při nasazování plodů je vhodné hnojivo s vyšším obsahem draslíku, jež podporuje vyzrávání kvalitních plodů. Naopak nevhodná jsou dusíkatá hnojiva, která zbytečně podporují tvorbu listů.
Tíha úrody si žádá oporu
Papriky, s výjimkou keříkovitých malých odrůd, potřebují oporu. Plody, zvláště masité, jsou značně těžké a rostliny by se pod jejich tíhou mohly zlomit. Vyvázáni k opoře dále plody drží výše nad zemí, což je dobrou prevencí hniloby i ožírání slimáky.
Lahodná sklizeň
Plody je třeba odřezávat ostrým nožem, nebo odstřihnout nůžkami, jinak může dojít k poškození celých výhonů.