Jak se starat o koťata
[dropcap]K[/dropcap]očka patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky a mnoho dětí si přeje mít kočičku doma. Není to však jen o tom, že si pořídíte koťátko. Chov koček není tak jednoduchý. Pár základních rad bychom si měli říct. Ale jedna nejdůležitější hned na začátku. Nikdy si domů nepořizujte žádného živého tvora, pokud nebudete mít čas se o něj s láskou starat!!!!
Jak si správně vybrat koťátko?
Nejrozumější je poradit se s odborníkem nebo zkušeným chovatelem. Při vaší návštěvě mu zdělíte ve kterém prostředí budete kočičku chovat. Kolik místa můžete vyčlenit pro jeho pelíšek a hračky ap. Poradí vám jaké plemeno si vybrat, pokud máte doma např. malé děti. V dnešní době už nemusí být smutní ani alergici. Jsou již dokonce vyšlechtěna taková plemena, která nevadí ani jim. Dozvíte se jistě také několik cenných rad a doporučení. My si sdělíme jen pár základních.
Kdy je nejvhodnější doba k odběru?
Nejdříve až po osmém týdnu života, kdy je kotě schopné pozřít normální stravu a je relativně nezávislé na matce.
[box type=“info“ ]
Co vše je nutné absolvovat?
Ideální je, pokud je v tomto věku již odčervené a očkované. Odčervení by mělo proběhnout alespoň 2 x ročně. Tablety, které jsou k tomu určené, pořídíte u veterináře. Ten vám pak zdělí, kdy a na co kočičku naočkovat. Záklaním očkováním by měli projít všechny kočky. Pro domácí chov koček se doporučuje kastrace. Zvířata kastrovaná velmi mladá ztrácí klasický kočičí vzhled i povahu. Obecně se doporučuje počkat s kastrací nejméně do 6 měsíců, u kocourů do první říje.
[/box]
Co všechno kotěti pořídit
Nejdůležitější je, aby měl vás miláček svoje místečko na spaní. Pelíšek musí být umístěn na klidném místě. Další důležitou věcí je záchod. Můžete koupit už hotový někde v chovatelských potřebách, nebo mu ho vyrobit z nějaké bedýnky. Dovnitř pak nasypte vhodné stelivo. Umístěte ho na místo, kde vám nebude překážet, kde bude klid a zároveň ho váš miláček uvidí.
Kočička si zvykne chodit na jedno místo a nebude se vám stávat, že na zemi najdete nepříjemné překvapení.
Potřeby a hračky
Nejdůležitější je miska na vodu a na jídlo. Měla by být na stálém místě. Aby by měl náš miláček stále krásně hebkou srst, potřebuje občas vyčesat. Řídký hřeben a gumový kartáč určený pro péči o srst, je tedy nezbytností. Kotě je velmi hravé stvoření. Proto mu musíte pořídit také nějakou hračku. Nepřeberné množství hraček, různých průlezek a škrabadel, koupíte v potřebách pro chovatele. Jednoduchou hračku si můžete vyrobit i sami. Vezměte provázek, na jeho konec přivažte ruličku z novin a máte hotovo. Do přípravy zapojte také vaše ratolesti. Abyste se také vyhnuli zničení vašeho nábytku, pořiďte nějaké škrabadlo. Kočička se vybije na něm a vaše pohovka zůstane bez škrábance. Myslete také na to, že občas je nutností navštívit veterináře. Proto potřebujete vhodnou přepravku na transport.
Krmivo
Nejlepší je nechat kotě živit se mateřským mlékem co nejdéle, dokud je to možné. Má to velký vliv na jeho imunitu a zdraví. Kočičí strava by měla obsahovat hodně bílkovin a tuků. Ideální jsou komplexní krmiva, která obsahují všechny potřebné látky pro správný růst. Zejména u kvalitních značkových produktů máte jistotu, že zvířeti nic chybět nebude. Komplexní kupovaná krmiva to všechno zajistí v každé dávce, o přísun dalších doplňkových složek se již nemusíme starat. Vše potřebné je vyznačeno na obalu. A prodejce vám také rád poradí. Kočička má také ráda mléko. Pozor ale na kravské mléko. Některé kočky mohou mít problémy s trávením laktózy, proto pokud má kočka po kravském mléce střevní problémy, raději mléko vynecháme. Můžeme místo mléka zkusit smetanu nebo mléko sušené. Misku s vodou a jídlem mějte vždy na jednom místě.
Nezapomeňte na výchovu. Kočka si potřebuje osvojit určité návyky. Se základy by se mělo začínat už u chovatele, od kterého si kočku doneseme. Kočka je velice čistotné zvířátko, takže se všemu snadno a rychle naučí.
S výchovou to nepřehánějte, hlavně si spolu užívejte.