slimáci
Tipy & praktické informace

Jak se zbavit slimáků

[dropcap]P[/dropcap]odzimní počasí je ideální pro nezvané hosty, kteří neodmítnou svačinku v podobě vaší udržované zahrádky. Koho máme na mysli? Samozřejmě slimáky, se kterými bojuje téměř každý. Pár slimáků nepředstavuje problém, stačí je posbírat a šoupnout někam za plot. Ale co když je jich mnohem více? Armáda slimáků je noční můrou každého zahrádkáře a vypořádat se s nimi je často na dlouhé lokte. Existují „zaručené“ babské rady jako rozsypané saze, pivo, psí chlupy, jehličí nebo sůl, ale která z nich opravdu funguje? Dali jsme pro vás dohromady několik praktických řešení, která jsou proti slimákům nejúčinnější.

slimáci

Staré dobré ruční sbírání

Nejlevnější a tudíž nejpoužívanější metoda je ruční sběr slimáků. Někteří zahrádkáři se s tím „nemažou“ a rovnou je zašlapávají, ale pokud nechcete trávit čas čištěním podráže, raději od tohoto poněkud brutálního způsobu likvidace upusťte. Pokud prší, sbírejte slimáky alespoň dvakrát denně – časně ráno a navečer, kdy začnou vylézat. V průběhu slunečných dní jsou zalezlí a rozmnožují se. Je to nekonečný boj a je jen na vás, jestli vytrváte.

Základní preventivní opatření

Pokud slimákům nedopřejete místo, kde by si mohli spokojeně hovět, bude jich na zahradě mnohem méně. Odstraňte veškeré volně ležící desky, které na venku stejně nemají co pohledávat. Zbavte se i nepotřebných kamenů a dalších předmětů, které mohou sloužit jako útočiště. Budete-li zároveň dbát na pravidelné sekání trávníku, vezmete slimákům tolik potřebný stín, bez kterého během prosluněných dní nepřežijí.

Kdo solí, má vyhráno

Solení je namáhavé, ale zato mimořádně efektivní. Budete-li slimáky solit, okamžitě je usmrtíte. Na druhou stranu hrozí, že přesolíte půdu a to také není dobré. Rozhodnete-li se pro solení, tak s mírou.

Nechte je smlsnout na granulkách

Ferramol je údajně nejúčinnějším zabijákem slimáků a plžů vůbec. Je volně dostupný v domácích potřebách a specializovaných obchodech a má podobu malých granulek. Jsou odolné vůči vlhkosti a vydrží na zahradě i za deště. Jakmile zaprší, nabudou na objemu a stane se z nich neodolatelné lákadlo pro malé slizouny. Jakmile slimáci granule pozřou, umřou. A co je nejlepší? Složení ferramolových granulí není nebezpečné pro jiná zvířata a poté, co se rozpadnou, poslouží jako půdní hnojivo (obsahují železo a fosfor).

Slimáky můžete chytat i do pastí

Pasti na slimáky samozřejmě nevypadají jako klasické pasti na myši, ale jsou mimořádně praktické. Stačí do nich vložit návnadu s vodou a ta svou vůní slimáky přitáhne. Nebohá slizká stvoření spadnou do nádobky a utopí se. Pasti jsou výhodné v tom, že vydrží 3 až 4 týdny, ale na druhou stranu jich (v případě větší zahrady) budete potřebovat spoustu.

Tak co vy na to? Vybrali jste si? Tak hurá na slimáky!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *