Jak uchovat čerstvý křen
[dropcap]K[/dropcap]řen nepatří mezi známou zeleninu. Jeto kořenová zelenina, kterou můžeme nalézt při procházkách po naší krajině. Málokdo ale křen pozná. Dříve běžný v našich domácnostech, nyní je dost vytěsňován jiným kořením a zeleninou. Je to ale škoda, křen je nejen zdravý, ale dodává spoustě pokrmů nezaměnitelnou chuť.
Co křen obsahuje
Křen je velmi bohatý zdroj vitaminu C, provitamínů A – karotenů, minerálů (železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor), antibakteriálních a fytoncidních látek. Ze 100 g křenu získá naše tělo 50 mg vitamínu C. Obsahuje také hořčičné silice, glykosidy a sinigrin. Křen je nejštiplavějším kořením v našich zeměpisných šířkách. Křen se používá nejen v gastronomii, ale i v lidovém léčitelství na obtížně hojitelné rány, omrzliny a k léčbě kloubů postižených revmatismem.
Wasabi
Paradoxně větší popularitu u nás má japonský křen wasabi. Přidáním barviv dostane wasabi zelenou barvu. Oproti našemu křenu je ostřejší. Wasabi je vlastně pasta z japonského křene.
Pěstování křene
Křen se pěstuje jako jiná kořenová zelenina. Zajímavé je, že jej můžeme běžně nalézt v přírodě. Má výrazné listy, podle kterých křen jistě poznáte. Pokud utrhnete část listu křene, tak i výrazně a charakteristicky voní. Rozmnožování je klasickými řízky z kořene křene. Běžně se ale na zahrádkách nepěstuje, spíše ho zákazníci znají z obchodu.
[box type=“success“ ]
Jak uchovat čerstvý křen
Záleží jak dlouho jej chcete uchovat aby měl sílu. Pokud na pár dnů, až týdnů, tak jej můžete uchovávat i nastrouhaný, ale v uzavřené nádobě. Pokud by jste nechali křen na volném vzduchu, rychle by ztratil svou sílu. Pokud chcete zachovávat křen dlouhodoběji, tak nejlépe v temné místnosti, kde je teplota cca 7 stupňů. Pokud žijete v bytě, tak tyto podmínky máte jen v ledničce.
[/box]
Jaký křen koupit
Rozhodně dejte přednost českému křenu před čínským. Čínský křen je málo výrazný a může k nám cestovat až několik měsíců. Za tu dobu přirozeně ztratí své vlastnosti kvůli kterým křen kupujeme a používáme.