Jak vybrat kancelářskou židli
Kancelářská židle se vybírá dle různých kritérií a velmi záleží především na tom, zda budeme pracovat hodinku denně nebo židli používat nepřetržitě. Právě výběr vhodné kancelářské židle rozhodne o tom, zda nás budou či nebudou bolet záda.
Kancelářské židle se nevybírají pouze podle designu, barvy a ceny. K výběru správné židle se přistupuje zodpovědně s vědomím, že investované peníze vyžadují i odpovídající kvalitu sezení. Pro správný výběr je nutné znát hlavně význam technických pojmů používaných prodejci. Právě o tom bude dnešní článek.
Kluzáky a kolečka
Oba jmenované umožňují pohyb kancelářské židle po podlaze různého druhu. Počínaje betonem, dlažbou, přes linoleum, plovoucí podlahy či koberec. Přáním každého z nás je, aby se židle lehce pohybovala. V mnoha případech může však být příliš snadný pohyb nežádoucí. Klíčovým kritériem je tedy správný výběr koleček s ohledem na podlahovou krytinu, kde bude židle používána. Existují kolečka pro měkké a tvrdé povrchy, proto tento fakt bereme na zřetel.
Kluzáky jsou žádané hlavně tam, kde je příliš snadný pohyb židle po povrchu nežádoucí. Vhodné však nejsou pro použití na většině tvrdých ploch či podlahových krytinách, kde hrozí jejich poškrábání. K jejich výrobě se používá tvrdý plast odolný proti otěru. Kluzáky bývají povinně opatřeny například speciální pracovní židle s extrémní výškou sedáku, kde není použití koleček z důvodu nestability možný.
Bezpečnost
Dokonce i kancelářská židle může mít brzdy. Opatřeny bývají automatickou nebo mechanickou brzdou. Ta logicky zabraňuje nežádoucímu popojíždění nezatížené židle. Brzdy pojezdových koleček rovněž zabrání pádu při dosednutí na židli. Ať už pořizujete židli dospělému či dítěti, myslete na bezpečí své a svých blízkých.
Mechanismus kancelářské židle
Patrně jednou z klíčových součástí židle je její mechanismus. Jde v podstatě o součást židle, jež propojuje různými způsoby plynový píst, opěrák a sedlo, tudíž má nezanedbatelný vliv na ergonomii sezení. Existuje několik základních verzí používaných mechanismů, které však výrobci mohou označit různě, což je pro laika mnohdy nesrozumitelné. Proto neváhejte vždy blíže prozkoumat celkový mechanismus, jeho výhody i nevýhody.
Sedák židle
U sedáku je důležitý nejen sklon, ale i tvar, rozměr a kvalita použitého materiálu pro čalounění – to vše ovlivňuje pohodlné sezení. Šíře sedáku je až na drobné výjimky neměnná a je dána typem kancelářské židle. Mnozí výrobci jsou schopni dodat židličku stejného typu v několika rozměrech sedáku. Ovšem důležitá je i hloubka sedáku. Ta se u některých židlí i křesel dá v určitém rozsahu nastavit oddálením sedáku od opěráku. Anatomické tvarování sedáku by pak mělo zajistit komfort při sezení a zamezit nežádoucímu tlaku na žíly a tepny nohou.
Opěrka
Výška opěrky by měla korespondovat s účelem použití židle. Odlišný opěrák bude vhodný například pro manažerské křeslo, pokladní v prodejně či laboratorní židli, domácí pracovnu opět s ohledem na druh vykonávané práce a čas trávený touto prací. Nastavitelná opěrka zad snižuje tlak na meziobratlové ploténky, je tudíž prevencí či redukuje bolesti zad.
Područky
Ty mohou být součástí rámu kancelářské židle, ale i odnímatelné. Dotykové plochy područek by měly být měkké, aby nezpůsobovaly otlaky předloktí a loktů. K některým typům kancelářských židlí se dají za příplatek područky přiobjednat. Ve většině případů je však možnost výběru mezi područkami pevnými a výškově nastavitelnými. U luxusních manažerských a kancelářských židlí jsou většinou područky nastavitelné výškově samozřejmostí. Výjimku netvoří ani područky nastavitelné do stran s možností otáčení, naklánění a posunu dotykové plochy.
Článek připraven ve spolupráci s Hawaj.cz.