Jak vybrat ten nejlepší vánoční stromeček?
Vánoce se kvapem blíží a to znamená jediné. Budete vybírat vánoční stromeček. Jeho vůně se, spolu s vůní cukroví, rozprostře po celém domě a opět tu budou ty nejkouzelnější svátky v roce. Jako každým rokem řešíte výběr vánočního stromečku. Chcete přirozeně ten nejlepší z nejlepších. Jenže, jaký to je?
Vybíráme živý stromeček
Smrk? Borovici? Jedli? Jak se v tom vyznat a vybrat takový, který rychle neopadá, bude bohatý, krásně bude stát a vydrží co možná nejdéle? Správný živý vánoční stromeček je dobré kupovat venku, u kvalitních prodejců, který dopředu jasně stanoví svou cenu, umí poradit, jak se o stromeček případně starat, aby vám vydržel co nejdéle. Nechejte si stromeček zabalit do ochranné sítě, aby se větve cestou nepolámaly.
Vybírejte zdravý stromeček
Druh stromku si vyberte podle toho, který se vám nejvíc líbí. Smrk má hustší korunu, borovice je zase o něco řidší, ale trvanlivější. A pokud nehledíte na cenu, jedle je také dobrou volbou. Výběr neuspěchejte, lépe se vám bude manipulovat se stromečkem, který má pravidelný tvar a umístění větví. Kontrolujte barvu jehličí. Pokud není viditelné suché nebo jinak zbarvené. Neměl by vypouštět silně pryskyřici.
Stromeček dejte do chladu
Máte stromeček pořádně zkontrolovaný a vybraný? Pak si jej vezete domů. Stromeček uchovávejte v chladné místnosti, garáži, sklepě nebo na chodbě. Vybalte jej ze sítě a než ho umístíte do nádoby s vodou, doporučuje se oříznout kmen asi o dva centimetry. V žádném případě neodstraňujte pletiva, protože ty dostávají do stromu vodu a živiny.
Pravidelný přísun vody
Ve chvíli, kdy přenesete stromeček do tepla, upevníte ho do stojanu. Měl by stát co nejdál od topení, aby zbytečně nevysychal. Myslete na to, aby ve stojanu byla voda a kmen byl ponořený celý. Stromky mohou vypít až půl litru vody za den, zvláště, jsou-li blízko okna nebo pokud je v místnosti velké sucho.