Tipy & praktické informace

Jak vyčistit žehličku

[dropcap]Ž[/dropcap]ehlička je pomocník který používá takřka každý. Žehličky jsou známé již stovky let a za tu dobu je jejich funkce stále stejná. Vyžehlit pomačkanou látku působením tepla a hladké plochy. Dříve se do žehliček dávalo rozžhavené uhlí, aby se dosáhlo požadované teploty pro žehlení. Nyní tuto teplotu dosáhneme elektrickou energií. U nejmodernějších žehliček se kombinuje teplo a horká pára. Prádlo je pak lépe vyžehlené.

shutterstock_172963244

Znečistění žehličky

Žehlička žehlí díky teplu a rovné ploše které látku uhladí. Pokud se ale pracuje s horkými předměty, tak se na horkou plochu snadno může něco připéct, nebo přiškvařit. Před dalším použitím žehličky je nutné tyto připáleniny, nebo přiškvařeniny odstranit. Nejen že vlivem vysoké teploty zapáchají, ale mohou i poškodit žehlenou látku. Další možné znečistění žehličky je u napařovacích žehliček a to vodním kamenem. Ten je také nutné čas od času odstranit.

Odstranění připečeného kusu látky

Připečený kus látky je nutné z plochy žehličky odstranit. To samé platí i pro připečené kusy gumy, nebo plastu. Na odstranění si můžete pořídit speciální čistící prostředky v drogerii. Použití tohoto speciálního prostředku zaručuje šetrnost k povrchu žehličky. Vyčistit připáleniny můžete ale i věcmi, co máte doma. Můžete použít zubní pastu, sůl, nebo ocet. Stačí na to suchý hadřík, na který nanesete malou vrstvu zubní pasty, nebo jiného prostředku na čistění. Hadříkem pak kroužíte po připálině do úplného odstranění připáleniny.

[box type=“note“ ]

Odstranění vodního kamene

Pokud máte na žehličce vodní kámen, tak je nutné ho taky odstranit. Moderní žehličky mají samočistící režim. Žehličku stačí nahřát na nejvyšší teplotu a pak do odpařovací misky nalít studenou vodu, vytvořená pára odstraní vodní kámen. U starších typů žehliček stačí vložit žehlící plochu žehličky na pár desítek minut do octu.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *