Jak vymalovat pokoj
Čas od času malování pokoje nebo rovnou celého domu či bytu nemine nikoho z nás. Na výběr máte ze dvou možností, buď si pozvete malíře a nebo se do práce pustíte sami.
Ať už tak či tak, budete muset nejprve místnost či byt vyklidit. Nábytek přestěhujte doprostřed místnosti, pokud možno čelními stranami k sobě a co nejpečlivěji ho přikryjte zakrývacími plachtami. Místo igelitu můžete v krajní nouzi použít i stará vyřazená prostěradla. Myslete však na to, že ta nemusí nábytek ochránit stoprocentně.
Příprava bytu na malování je ideální dobou, kdy se můžete zbavit všech nepotřebných věcí, které vám ve skříních zabírají místo. Využijte tedy situace a všeho, co už nepotřebujete se definitivně zbavte, vyhoďte nebo pošlete dál do světa. Budete se tak radovat nejen z nové barvy, ale také z nového uvolněného prostoru.
Přípravu stěn nepodceňujte
Jakmile přesunete nábytek, sundejte lustry, záclony, obrazy, garnýže a vše ostatní, co visí na stěnách. Je-li to možné demontujte také zásuvky a vypínače. Nebo je alespoň přelepte krycí páskou. Ušetříte si tak práci při závěrečném úklidu. Ze zdí vytáhněte všechny skobičky a hřebíčky. Na malování připravte také podlahy, ideální je přikrytí kartonem, který na rozdíl od zakrývací folie není tak náchylný k protrhnutí.
Prázdné stěny musíte vysmýčit od všech pavučin a prachu, odlupující nátěr odstraňte. Pak si připravte mýdlovou vodu, kterou stěny omyjete. Zbavíte je tak mastnoty i zbývající špíny. Nastrouhejte mýdlo, které krátce povaříte v trošce vody a vzniklý roztok nalijte do kýble s teplou vodou. Pokud máte na zdi skvrny od rzi, můžete vyzkoušet radu našich babiček respektive dědečků a vzít si na pomoc roztok modré skalice, který si údajně s rezavými skvrnami hravě poradí. Jakmile máte stěnu umytou, můžete se pustit do sádrování dír a uhlazení nerovností, které na stěnách jsou.
Dneska už většina lidí sice k malování používá váleček, pokud však chcete pracovat se štětkou, nejprve ji zhruba na hodinu namočte do vody. Nabobtná, malba bude kvalitnější a nebudou z ní vypadávat štětiny.
Malovat začínejte vždy od stropu, pak se pusťte do prostoru nad oknem, nad dveřmi a pak do zbylých stěn. Vždycky pracujte od zhora dolů. Ať už malujete štětkou nebo válečkem, jedno místo nepřetírejte více než dvakrát. Další vrstvu nanášejte teprve poté, co dokonale zaschne předchozí vrstva. První vrstvu na strop nanášejte kolmo k paprskům, které do pokoje dopadají, druhou rovnoběžně k nim. Na stěnách poslední vrstvu nanášejte svisle. Jinak bude nános nestejnoměrný a na stěně se mohou objevit fleky, o které jistě nestojíte.
[box type=“info“ ]
Ze všeho nejdříve však budete muset zamířit do obchodu a nakoupit barvu, kterou byt vymalujete. Dost možná, že vám z nabídky barev budou oči přecházet a nebudete si vědět rady. V potaz berte nejen barevný tón, ale také typ prostoru, který chcete malovat. Jiná barva se totiž hodí do obývacího pokoje, jiná do koupelny a jiná do kuchyně, kde se hodně vaří. V obchodech můžete najít řadu speciálních barev, od těch pro stěny s plísní, do místností, kde se často a hodně kouří, otěruvzdorné nebo omyvatelné barvy. Jejich použití byste měli zvážit v případě, že máte malé děti nebo zvířecí miláčky. Ti dokáží téměř se stoprocentní jistotou zařídit, že se z luxusně čisté stěny dlouho radovat nebudete.
Kromě barev budete muset pořídit také zbývající malířské náčiní. Již zmíněnou štětku nebo váleček nebo se eventuelně můžete poohlédnout po stříkací pistoli, která by měla být zárukou, že váš byt bude vymalován opravdu rovnoměrně.
[box type=“note“ ]Pečlivě vybírejte také barevný odstín. Myslete na to, že křiklavé barvy se nehodí do ložnice a studené barvy, jako například modrá nebo zelená, místnost pocitově ochladí. Při výběru barevného odstínu se nenechte ovlivnit jen módními trendy, ale dejte na svůj vkus. V bytě budete nakonec bydlet vy a vy se tam musíte cítit dobře.[/box]