zmije
Tipy & praktické informace

Jak vypadá zmije

[dropcap]Z[/dropcap]barvení zmije je ovlivněno prostředím, v němž žije. Základní barva může být bělavá, stříbřitě nebo světle šedá, ale také žlutavá, červenavá, měděná nebo černá. Na těle je tmavá kresba ve tvaru písmene X, klikatá čára, která ale nebývá patrná u černých jedinců, někteří ji vzácně nemají vůbec. Spolehlivý znak, kterým se zmije obecná odlišuje od ostatních českých hadů, je širší trojúhelníková hlava a štěrbinovitá zornička – oko (všechny naše užovky mají zorničky kulaté)!!

V našich podmínkách se můžeme setkat v podstatě s jediným jedovatým volně žijícím hadem – zmijí obecnou. Uštknutí je závažným problémem, propadat panice ale není třeba.

zmije 

Kde můžeme zmiji očekávat?

Nejčastější výskyt lze očekávat ve vyšších nadmořských výškách na horských loukách, v močálech, nebo na vaší zahradě. Velmi oblíbenými jsou slunná místa a milují teplé kameny. Jako úkryt používají skalní výklenky, kořeny stromů, nebo nory savců. Buďte na pozoru při procházkách lesem, chůzi po loukách, ale i u rybníku, kde je množství vyhřátých kamenů.

Jak vysoké je riziko uštknutí?

Zmije je velmi plachý had. Nikdy sama bezdůvodně nezaútočí ani nevyvolá střet. Zaskočena se stáčí do spirály, esovitě stahuje přední část těla a hrozí útočníkovi, popřípadě provádí výpady hlavou (obvykle bez skutečného úmyslu uštknout). Ke kousnutí dochází většinou při šlápnutí na tělo a to ve zlomku sekundy. Nejprve dojde k zakousnutí, šavlovitě zakřivené jedové zuby vytvoří v ráně kapsu, čímž se zvětší plocha pro vstřebání jedu. Je ze žlázy ihned vypuzen mohutným stahem svěračů. Po uštknutí se zmije okamžitě stáhne do výchozí polohy. Může kousnout opakovaně, ale nikdy kořist nepronásleduje.
[box type=“info“ ]

Jak vypadá místo uštknutí?

Zmijí kousnutí se vyznačuje dvěma vpichy v kůži vzdálenými jeden od druhého asi jeden centimetr, jde o otisk horních zubů, v nichž je jed. Místo vpichu je bolestivé, velmi rychle zarudne a otéká. V okolí se mohou vyskytnout puchýřky. Jed šířící se do krevního oběhu může způsobit zvracení, nevolnost, koliku, popř. poruchy krevního oběhu. Průběh intoxikace zmijím jedem může probíhat s různou intenzitou, je závislý na množství vpraveného toxinu (ovlivňuje stáří hada) a počtu kousnutí.
[/box]

První pomoc při uštknutí hadem

I kdyby to bylo možné vzhledem k místu uštknutí nesnažte se o zaškrcování, tím se zraněné místo ještě více traumatizuje. Ránu v žádném případě nerozřezávejte a nesnažte se jakkoli odsát jed, výsledkem by bylo pouze riziko infekce.

V každém případě je nutné vyhledat lékaře, kde mu v případě nutnosti bude podáno sérum proti hadímu jedu.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *