Jak vyrobit včelí úly
[dropcap]V[/dropcap]čelí úl může mít samozřejmě mnoho různých podob. V dětských knížkách jsou vyobrazovány různými způsoby, a to především v souvislosti s tím, jaký úl si mohou vyrobit sami včely. Pokud se však chceme stát včelařem, a postavit si vlastní úl, rozhodně se daného tvaru nemusíme držet. Právě naopak, jelikož ten by byl poměrně neefektivní, a to hlavně z hlediska celkové produkce daného medu.
Základem vy měla být dřevěná bedna
Dnešní úly totiž nejsou ničím jiným, než obyčejné dřevěné bedny. Ty samozřejmě můžeme koupit, nebo je získat, ale stejně tak si je můžeme vyrobit. Ideální je k tomu použít nijak neočištěné dřevěné palubky, ze kterých s pomocí pár hřebíků dostaneme daný tvar. Ten by měl mít otevírací horní část, díky které tak budeme moci vyjímat jednotlivé rámy, a samozřejmě čelní část by měla být opatřena menším otvorem, kterým do úlu budou dané včely létat.
Nezapomeňte na to hlavní, a to rámy
Základem úlu jsou však takzvané včelařské rámy. Právě na nich totiž včely vytvářejí onen med. Ty by měly tvořit celý vnitřní prostor úlu, a vzdálenost mezi nimi by měla být okolo 3 centimetrů. V principu se nejedná o nic jiného, než dřevěný rám, jehož základem, je takzvaná mezistěna. Ta je uvnitř každého rámu, a jedná se o střed budoucího plástu. Nejčastěji je tato základna, jak se jí také říká, vyráběna ze včelího vosku. Takto by tedy měl daný rám vypadat.
Stačí natřít, a máme hotovo
Jakmile jsou dané rámy včetně své mezistěny v úlu, již stačí pouze daný úl natřít. A to hlavně z toho důvodu, že tak daným včelám usnadníme orientaci toho, do kterého mají zalétávat, a ve kterém budou samozřejmě vyrábět med. Následně už stačí koupit včelí roj, a máme vše připraveno k domácí produkci medu. Samozřejmě je jasné, že úly lze již koupit hotové, ale nutno říci, že tato metoda je mnohem ekonomičtější.