Jak vzniká a jak se odstraňuje zelená voda v bazénu?
I když to tak ještě v mnohé dny nevypadá, ale ani se nenadějeme a bude tady období, kdy si to bez bazénu nedokážeme představit. Pokud patříte k těm šťastnějším, tak nebudete muset na koupaliště nebo na přehradu – postačí vám udělat pár kroků do zahrady, kde na vás bude čekat vždy připravený váš zahradní bazén. Samozřejmě, že budete-li si chtít užít koupání na maximum, musíte pro to něco udělat. Nutností je pravidelná péče o vodu.
Proč voda zelená
V letních měsících voda velice rychle zelená. Stačí pár dnů vysokých teplot a může být místo bazénu doslova brčálník – to však v případě, že byste podcenili údržbu. Na vině jsou řasy, kterým prospívá teplá voda. Jakmile dojde k jejímu ohřátí, velice rychle se množí.
Proti řasám bojujte s časovým předstihem
Není nic horšího, než nechávat čištění bazénu až na poslední chvíli. Nejlepší je již preventivně, prakticky po celou koupací sezonu používat speciální chemii na bázi chloru a dalších prvků. Pokud byste však, jak se říká „zaspali“, nemusíte zoufat, zelenou vodu půjde i tak odstranit.
Šoková desinfekce vody
Je-li voda ve vašem zahradním bazénu už opravdu zelená, bude zapotřebí její tzv. šokové ošetření. Bude dobré zakoupit speciální chlorové tablety, případně roztoky, které aplikujete ve větší míře do bazénu. Tímto dojde k zahubení řas a dalších nežádoucích mikroorganismů – ty zpravidla do několika hodin buď klesnou ke dnu, odkud je lze snadno prostřednictvím bazénových vysavačů odstranit, případně, zejména pokud použijete ještě vločkovač, vyplavou na hladinu, odkud je lze odstranit síťkou, případně nasát skimmerem.
Dále je již vhodné pravidelná aplikace nižších dávek desinfekce, která při správném dávkování zajistí čistou vodu v bazénu po celé letní období. Ideální je dávkování do zásobníku, rovněž je důležité pro správnou efektivnost optimální pH vody, kterou lze případně upravit!