Jak zapojit vypínač na světlo
[dropcap]P[/dropcap]řijít k vypínači, který po zapnutí rozsvítí světlo, je činností, kterou dnes děláme plně automaticky. Problém samozřejmě může nastat v případě, kdy se daný vypínač rozbije, a je tak třeba umístit nový. V tomto ohledu nezbývá, než ho opět zapojit. To sice může udělat přivolaný elektrikář, ale pokud budeme obezřetní, pravděpodobně to zvládneme i my sami. Stačí pouze dbát na to, abychom každý kabel zapojili přesně tak, jak potřebujeme, tedy správně.
Bezpečnost je to nejdůležitější
Po celou dobu je samozřejmě nezbytné dbát na naši bezpečnost. A to v tom ohledu, že bychom měli shodit hlavní jistič elektrického proudu, a několikrát se přesvědčit o tom, že do daného vypínače elektřina skutečně nejde. Teprve poté se již můžeme pustit do konkrétní práce, a tak stávající vypínač rozebrat. Ten se často skládá jak ze své základní částky, tak předního krytu, který samozřejmě mačkáme.
Ujasněme si barvy kabelů
V daném vypínači tak najdeme celkem tři kabely. Jeden z nich bude černý nebo hnědý, další bude modrý, a ten třetí je žlutozelený. Všechny tři samozřejmě mají svou jasnou funkci, a tak je nutné je zapojovat správně. Základem je vodič černý, který je fáze, a měl by být spínaný právě daným spínačem, na který se zapojuje. Dále je třeba zapojit také kabel modrý, a to na nulovací můstek daného vypínače. Následně už stačí pouze takzvaný zelenožlutý, což je ochranný vodič. Jakmile je hotovo, mělo by být vše připraveno k tomu, aby daný vypínač začal opět fungovat, což samozřejmě můžeme vyzkoušet po zapojení elektřiny.
[box type=“note“ ]
Nevíte si rady? Zapamatujte si stávající zapojení
Pokud máte obavy, že si nebudete vědět rady, je ideální zapamatovat si zapojení u stávajícího vypínače, který budete měnit. Pokud se jedná o stejný typ, jednoduše ho zapojíte stejně, a rázem máte plně hotovo, a rozhodně nemusíte mít obavy, že by zapojení proběhlo chybně.
[/box]