Jak zařídit dětský pokoj pro školáka?
Zařídit dětský pokoj je pro mnohé jednoduché, kvalitní postel, skříně, poličky, knihovna a možná jeden stůl, kde si děti budou moci malovat a kreslit. S nástupem do školy se to však mění. Děti potřebují svůj prostor, kde se budou moci učit, psát úkoly a cvičit psaní první písmenek.
Přestavte dětský pokoj
Dětský pokojíček školáka musí mít určité věci, bez kterých se jednoduše neobejde. Musíte svým potomkům vytvořit optimální a plně vyhovující místo, kde mohou v klidu pracovat. Samozřejmě prvňáček je také ještě dítě a musí mít v pokojíčku místo nejen pro práci a úkoly, ale také pro odpočinek a relaxaci.
Rozdělte prostor
I když není dětský pokojíček velký a prostorný, musí být rozdělen. Jedna část musí sloužit k odpočinku a druhá část k práci a dětské hře. Ideální je, aby se tento prostor rozdělil nábytkem, paravánem či alespoň kobercem. Minimálně menší děti potřebují okolo osmi až deseti metrů čtverečních. Ideální však je šestnáct až dvacet metrů čtverečních.
Psací stůl je základ
Světlo musí dopadat na pracovní desku mírně ze strany. Jestliže máte doma praváka, pak je ideální dopad světla zleva. Děti si tak nebudou stínit. Ideální je, když se bude deska psacího stolu naklápět a děti si s ní tak budou moci pohrávat. Pro čtení jí sklopí více, pro psaní naopak méně. Vhodné jsou například rostoucí psací stoly, které vašim dětem vydrží delší dobu, podle potřeby je můžete zvedat a nastavovat.
Kvalitní židle a počítač
Kvalitní židle musí mít nastavitelnou výšku sedáku i zadního opěradla. Musí se správně nastavit hloubka sedu. Nutné jsou opěrky na ruce, kolečka a možnost otáčení. Běžnou součástí takřka každé domácnosti je počítač nebo alespoň notebook, kde světlo nesmí mířit na obrazovku.
Osvětlení
Dětský pokoj musí mít také centrální osvětlení, ale také další, sekundární osvětlení. Jedno děti přivítají u postele, aby si mohly číst a druhé zase u psacího stolu, kde si posvítí na domácí úkoly, když se venku sešeří.