Jaro je tady – jak se postarat o svou zahradu?
Jaro je pro mnoho lidí jedním z nejoblíbenějších ročních období. Po zimě, kdy jsou dny velmi krátké, než vyjdete ven, musíte na sebe obléknout několik vrstev, teplou bundu, šálu, čepici, rukavice a i tak je venku zima, je první jarní sluníčko a možnost být chvíli na vzduchu velkou vzpruhou. Během jarní doby navíc vše kvete, dny se prodlužují, venku se otepluje, což znamená, že už není nutné na sebe oblékat zimní bundy, ale jen třeba lehké sáčko. Otevřené okno máte delší dobu, více toho stihnete a obecně máte mnohem lepší náladu. A co teprve zahrádkáři!
Zahrádkáři mají žně
Po celé zimě, kdy je zahrada zazimovaná a není nutno se o ni příliš starat, je jaro pro zahrádkáře chvílí, kdy se musí o zahradu postarat. Spousta nadšených zahrádkářů naběhne na své záhonky a začínají o ně pečovat, vytrhávají plevel, snaží se zahradu revitalizovat po více či méně kruté zimě. Příroda se začíná probouzet a s jarem začínáte první jarní práce na zahradě. Je určitě dobré se připravit, aby vás jaro nepřekvapilo. K odzimování zahrady je třeba pár kroků, které je dobré znát. Vyhnete se tak tápání, problémům a zahrada vám bude pod rukama vzkvétat. Na co rozhodně nesmíte zapomenout? Co vaší zahradě prospěje?
Myslete na trávník
Je trávník chloubou vaší zahrady? Dáváte si na něj pozor a pravidelně jej v létě a na podzim udržujete? Během zimy může více či méně dostat zabrat, takže je potřeba mu pomoci, aby se vzchopil a vrátil se zpět ke své kráse. Jakmile roztaje sníh, rozmrzne také půda a trávník může být náchylnější. Proto pozor, abyste neopatrnou chůzí či prací nevytrhávaly kusy trávy. Tím, že je půda hodně mokrá je snadnější trávě ublížit. Dejte pozor, po trávníku choďte jen minimálně, nejezděte po něm autem, kolečkem a dalšími těžkými věcmi, které mohou trávníku hodně ublížit.
Růst trávy
Když tráva začne růst, je dobré začít odstraňovat mechy a provzdušovat půdu, což je prostor pro růst čerstvé trávy. Vertikutátor vám v tomto ohledu hodně usnadní práci, umí odstranit suchou a starou trávu, vše se provzdušní. Trávníku je dobré pomoci hnojením a holá místa můžete osít novým osivem.
Péče o záhonky
Máte na své zahradě záhonky, na nichž chcete během jara vypěstovat zeleninu, ovoce, květiny, bylinky a podobně? Pak tyto záhonky musíte připravit po zimě. Minimálně musíte odstranit plevel a jiné nečistoty, které se mohou do půdy dostat. Dále je určitě dobré hlínu pořádně nakypřit a přidat můžete kompost či hnojivo, které půdě pomůže. Když je čas na tyto úkony? Nejlépe během února a března. Hnojivo se tak dobře rozloží a bude mít šanci udělat svou práci, než začnete sázet.
Kontrola pracovního nářadí
Po zimě je určitě dobré zkontrolovat nářadí, které pro výkon zahradnických prací potřebujete. Zkontrolujte násady zahradnického nářadí, co je rezivé nebo rozbité, to vyměňte, zjistěte, jaké pomůcky vám chybí a doplňte je, abyste mohli jednoduše pracovat na zahradě. Máte-li nějaké sazeničky, které chcete použít dalším rokem, pak je před sadbou zkontrolujte, zda není potřeba obnovit arzenál.
Péče o techniku
Zapomenout není dobré ani na technické zázemí pro vaší zahradu. Rozhodnete se sekat trávu, ale zahradní sekačka najednou neslouží nebo slouží jen chvíli a poté se pokazí? Jenže vy máte posekanou jen půlku zahrady? Před prací na zahradě si zkontrolujte, že zahradní sekačka funguje tak, jak by měla, že další přístroje, které potřebujete pro pravidelnou údržbu zahrady, fungují tak, jak mají. Odstraňte nečistoty, doplňte oleje, vyměňte vzduchový filtr, zkontrolujte motor nebo nože, které můžete nechat nabrousit a podobně.