Je výhodnější koupě nového, nebo staršího bytu?
Rozhodli jste pro nové bydlení, ale nevíte, jestli je lepší investice do nového bytu, nebo rekonstrukce starší bytové jednotky? V následujících řádcích se dozvíte základní pro i proti obou variant. Pozor: Při pořizování bytu nesmíte podcenit výběr lokality, dostupnost do ostatních městských částí, občanskou vybavenost a samozřejmě ani přiměřenou cenu, která odpovídá standardu.
Pořizujeme si starý byt
Rozhodnete-li se pro koupi staršího bytu, zahrňte do celkových nákladů také náklady za rekonstrukci. Počítejte také se skrytými vadami, a proto prohlídku absolvujte se stavebním odborníkem. Tím předejdete riziku, že se pořízení staršího bytu výrazně prodraží a dostane se na úroveň nového bytu.
Za zmínku stojí i další potenciální negativa v podobě nevzhledného okolí byt (například špinavé chodby…), zastaralé výtahy nebo celkovému horšímu stavy budovy – to se může projevit na vyšší částce, kterou budete přispívat do fondu oprav.
Dejte si pozor také na stávající obyvatele a mezisousedské vztahy. Chování starousedlíků vám může jinak dobrý pocit z nového bydlení pokazit. Zeptejte se na zdejší zvyklosti, počet zvířat v domě a zajímejte se i o okolí – nenachází se zde příliš mnoho hlučných míst?
Pořizujeme si nový byt
Nové byty – bereme-li v úvahu bytové projekty od známých developerů – jsou připraveny k okamžitému nastěhování. Jsou moderní, vyhovují nejnovějším trendům… nicméně i zde existuje riziko, že se po čase projeví skryté vady (nekvalitní okna, popraskané zdi, špatná izolace…). Zaměřte se na občanskou vybavenost, neboť novostavby často vznikají na místech s nedostatečnou infrastrukturou.
Které řešení je lepší?
Bohužel nelze obecně říct, zda se vyplatí investovat do starého bytu nebo bytové jednotky v novostavbě. Obě varianty mají své výhody i nevýhody a jde spíše o individuální záležitost. V každém případě se nenechte unést chvalozpěvem prodejce a důkladně si nové bydlení „proklepněte“. Jedině tak budete mít jistotu, že vás bydlení v novém bude těšit.