Konec fixace u hypotéky. Co dál?
Blíží se vám konec fixace hypotéky? Nenechte tento stav náhodě a zjistěte, co dělat dál. Proč? Může vám to ušetřit nemalé finanční prostředky.
Máte hypotéku a až doposud jste neřešili žádné potíže. Prostě splácíte a dluh se postupně (i když možná pomalu) snižuje. Jenže brzy vám končí fixace. Co teď? Jak postupovat dál, aby se vám hypotéka neprodražila v řádech stovek či dokonce tisíců korun? Změna v poskytování hypoték, která se udála v loňském roce s hypotečním trhem doslova zamíchala. Řada lidí na hypotéku vůbec nedosáhne a mnozí, kteří ji už mají, se nyní obávají, jak jejich úroky do budoucna porostou. Zjistěte, co v takové situaci dělat a neusněte na vavřínech. Hypoteční trh se vyplatí sledovat průběžně.
Návštěvu banky neodkládejte
Prvním krokem, který je nutné udělat, je informovat se, jak v tomto případě postupuje vaše banka. Nabízí rezervaci úroku třeba i na dva roky dopředu? Chystáte-li se nyní provést refinancování hypotéky například s pětiletou fixací, dá se na tom stále ještě vydělat. Před pěti lety se totiž průměrný úrok pohyboval okolo 3,21 procenta, zatímco nyní je u některých bank stále ještě pod úrovní 3 %. Rozhodně se však nevyplatí otálet, úroky se budou i nadále zvyšovat, takže čím rychleji budete jednat, tím lépe.
I malé zvýšení může znamenat velkou ztrátu
Dejte si ale pozor, sazby se mění doslova ze dne na den. Pokud vám fixace končí například na podzim a vy si dnes zajdete do banky dohodnout nové podmínky, už zítra nebo příští týden, může být úrok úplně jiný. Hypotéka se vám ve finále tedy může dokonce i prodražit nebo budete nuceni přijmout podmínky, které jsou pro vás nevýhodné. I když se vám totiž hypotéka prodraží třeba jen o 90 korun měsíčně, za rok je to už 1080 korun a po pěti letech celých 5400 korun. No a za takové peníze už jste si třeba mohli zajet na prodloužený víkend do wellness.
Na co se tedy zaměřit při sjednávání nového úroku?
- Snažte se vyjednat delší dobu fixace. Některé banky nabízí třeba i 7 nebo 8 let. Pomůže vám to lépe plánovat a počítat s výdaji na delší dobu dopředu.
- Informujte se o vývoji hypoték. Sledujte vývoj úroků a buďte připraveni odmítnout nabídku, která vám nepřipadá adekvátní.
- Končící dobu fixace je vhodné začít řešit alespoň s ročním předstihem, ať máte dost času se v tom zorientovat a netlačí vás čas.
Jak funguje rezervace fixace?
Rezervace se vyplatí hlavně v období zvyšujících se sazeb hypoték. S odhadnutím běžného průměru hypotečních úroků vám pomůže například hypoteční kalkulačka. Pokud se úroky dlouhodobě zvyšují je dobré zajít do vaší banky rok (někdy i dva) před koncem vaší fixace a nechat si bankou udělat nabídku nového úroku, který vám banka zarezervuje. To společně stvrdíte podpisy a můžete si být jisti, jaký osud vás po skončení fixace čeká. Současný trend je skutečně takový, že úroky neustále rostou. Čím dříve si tedy zajistíte nový úrok na další dobu fixace, tím lépe.