Kotle na tuhá paliva: Ještě jim neodzvonilo
Bohužel nežijeme v tropech, takže se bez zdroje tepla neobejdeme. A protože ohniště uprostřed obývacího pokoje není zrovna dobrý nápad, zaměříme se na kotle. Pokud doma jeden takový máte a chystáte se ho co nevidět vyměnit za nový, možná vám následující řádky pomohou ke správnému rozhodnutí.
Základní dělení kotlů dle typu paliva je následující:
- kotle na plynná paliva (především zemní plyn)
- kotle na kapalná paliva (topný olej)
- elektrokotle
- kotle na tuhá paliva (uhlí, dřevo, koks, biomasa)
Zaměřili jsme se na kotle na tuhá paliva, kterým v žádném případě neodzvonilo, a to ani navzdory tomu, že je topení plynem nebo elektřinou pohodlnější. Tuhá paliva kontrují cenou, ale ani to není jejich poslední výhoda. V posledních letech se o nich hovoří v souvislosti s využíváním obnovitelných zdrojů. Mezi tzv. biomasu patří dřevní pelety, dřevní brikety, kusové dřevo, alternativní pelety, ale také piliny, štěpka a dokonce obilí a balíková sláma.
Samozřejmě lze nadále využívat klasiku v podobě uhlí, briket nebo koksu. U těchto neobnovitelných paliv však počítejte s tím, že se nevyhnete sazím. Navíc se neobejdete bez místnosti, kde se bude dané palivo skladovat. Budete se moct rozhodnout mezi automatickým kotlem a zásobníkem paliva – roli hraje velikost prostoru kotelny a samozřejmě i finance.
Co se týče kotlů na biomasu, u tohoto typu je automatický způsob doplňování paliva propracovaný do detailu a palivo stačí doplňovat i třeba jednou za tři dny.
Na závěr bychom ještě měli zvážit, které palivo je v místě, kde ho budeme potřebovat, dostupné. Před objednáním velkého množství se doporučuje, hlavně v případě pelet, vyzkoušet nejprve vzorek. Bohužel kvalita je různá a v případě nekvalitních pelet nejen klesá výhřevnost, ale časem se kotel i častěji ucpává. Rozhodně však není důvod se kotle na tuhá paliva vzdát, protože každodenní ranní vstávání do zimy za účelem roztopení a neustálé přikládání se stává minulostí.