Letní vedra – jak je doma přežít? Přinášíme praktické tipy!
Rok co rok se v létě objevují parné a horké dny, kdy je nejlépe u vody, na zahradě, v bazénu nebo třeba v blízkosti klimatizace. Vedra, pokud nejsou u vody, bývají často k nepřežití. A to jak v kanceláři, u počítače, v práci nebo třeba doma, v paneláku, kde jsou teploty dosti vysoké. Není jednoduché pomoci si v těchto vedrech. Nemáte skoro vůbec hlad? Nic se vám nechce? Ideální je naložit se do studené vany? Existují také jiné způsoby, jak si přežít parné vedra doma? Co všechno je dobré udělat? A čím si můžete horké dny zpříjemnit?
Řešení, která vám pomohou
Je hned několik možností, které můžete vyzkoušet. Ať už to jsou žaluzie, větrák nebo třeba finančně náročná klimatizace. Jakého z pomocníků si do své domácnosti pořídit? Můžete vybírat mezi zvlhčovačem vzduchu, klimatizací nebo větrákem. Vše jsou to přístroje, které vám můžou pomoci osvěžit vzduch, snížit teplotu nebo vzduch trochu pročistit. Jak si jednotlivé přístroje vybírat? Podle čeho se řídit?
Neopomínejte žaluzie
I když si to možná nemyslíte, žaluzie jsou jednou z potřebných věcí, které doma můžete mít. Právě ony vám pomáhají chránit interiér, pomohou vám dodat soukromí, regulují světlo a také pomohou, alespoň z části, eliminovat vysoké teploty v místnosti. Než si pořídíte výkonný přístroj, který pomůže snížit teplotu, pak vám mohou žaluzie alespoň z části pomoci. Jak se dále orientovat ve výběru přístrojů?
Pozor na energetický štítek
Vybíráte-li klimatizaci nebo třeba větrák, je nutno myslet na energetický štítek. Tento přístroj bude v provozu opravdu dlouhou dobu, celé dny, když bude horko, takže pozor na to, aby vás pak nepřekvapil účet za elektřinu. Energetický štítek je zde podobný jako u jiných spotřebičů A+++ až G. Jedny z nejúspornějších klimatizací jsou ty s energetickým štítkem A++.
Kvalitní kousek
Když už se rozhodnete investovat do klimatizace, pak je potřeba zamyslet se nad tím, že je to spotřebič, který budete využívat dlouho. Pozor tedy na to, aby byl co možná nejkvalitnější. Nebojte se investovat, protože pak vám bude spotřebič sloužit opravdu dlouho. Vybírat můžete podle zkušeností přátel, podle recenzí a podobně. Když už máte klimatizaci doma, je potřeba s ní umět zacházet. Existuje mnoho mýtů, kterým můžete podlehnout.
Klimatizace = nachlazení?
Když si pořídíte klimatizaci, všichni vás přesvědčují, že budete brzy nachlazení. Přenášejí se přes ni viry, může způsobovat nachlazení a bude vám neustále zima. To není zrovna nic lichotivého, co říkáte? Hlavně to není pravda. Nové klimatizace dnes obsahují filtry, které pomohou přenosu virů zabraňovat. Nachlazení se také nemusíte obávat, pokud však budete dodržovat základní pravidla, která by měla být samozřejmostí.
Jak používat klimatizaci:
- Netravte dlouhou dobu v těsné blízkosti klimatizace, zabraňte tak, aby na vás neustále neproudil studený vzduch
- Nesnižujte teplotu na tu nejnižší variantu, protože když budete mít doma pořádnou zimu, můžete nachladnout
- Pokud to jde, zbytečně klimatizaci nevypínejte, nárazové ochlazování tělu moc neprospívá
Správné nastavení teploty
Pro klimatizaci je klíčové nastavit tu správnou teplotu. Obecně platí, že teplota by měla být přibližně o pět stupňů nižší, než je teplota venku. Ovšem každý člověk je individuální a snáší horka jinak. Někomu může být zima už při snížení pěti stupňů, jiný vydrží i větší teplotní rozdíl. Tuto teplotu, kterou si nastavíte, udržujte permanentně, což způsobí, že vám doma bude příjemně.
Ovládání za pomoci mobilu
Dnes je samozřejmostí ovládat klimatizaci za pomoci dálkového ovladače, některé klimatizace dnes můžete ovládat za pomoci telefonu. Stačí stáhnout aplikaci a můžete tak vždy klimatizaci zapnout v práci a přijít do příjemně vychlazené místnosti.
Hlučnost a vzhled
Dnes už najdete klimatizace, které vypadají prakticky, designově a tím se hodí do vašeho interiéru. Dejte pozor také na to, jak moc je klimatizace hlučná, čím kvalitnější přístroj pořídíte, tím méně zvuků vydává a je tedy nehlučná. Je určitě dobré investovat do té nejméně hlučnější, protože tak nenaruší váš běžný chod domácnosti.