Levandule lékařská – účinky
[dropcap]L[/dropcap]evandule lékařská je známá nejen díky své kráse a chytlavé vůni, ale i díky svým účinkům. Fakt, že levandule dokáže léčit mnohé neduhy, je známý již od starých dob. V léčitelství a farmacii se používá především jako účinné sedativum, mírné diuretikum a pro své antiseptické účinky. Zapomenout nemůžeme ani na její účinky v oblasti svalové regenerace. Podívejme se tedy na účinky levandule, a to nejen ve farmacii a domácí medicíně.
Vnitřní a vnější použití levandule
Vnitřní použití levandule je ideální ve formě čaje. Levandule je schopna uklidnit člověka v momentu, kdy je u něj znatelné nervové napětí. Umí pomoct při bolestech hlavy a také při migréně. Vynikající je i na poruchy trávení a střevní potíže. Levandule působí pozitivně i při srdečních obtížích a umí mírným způsobem snížit krevní tlak. Zevní použití levandule je typické v podobě bylinných koupelí a obkladů. Levandule je mnohdy součástí masážních olejů anebo mastí. Výborná je při zevním použití především na léčbu popálenin. Pokud se člověku špatně hojí rány, pak se dá levandule také použít na urychlení léčby.
Levandule v kosmetice
V kosmetice si najde levandule své využití zejména v oblasti nadměrného vypadávání vlasů. Výborné jsou u levandule i její účinky při léčbě lupů. Květy levandule lze využít i na výrobu pleťové vody. Často se dává levandule do mýdel a sprchových gelů. Koupit si můžeme i celou řadu voňavek, jejichž základem je právě levandule. Hlavní úlohu hraje levandule i jako součást masážních olejů.
[box type=“info“ ]
Levandule v kuchyni
V kuchyni sice nemá levandule až takové využití jako některé jiné bylinky, nicméně její květy se hodí k různým druhům dušeného masa a k rybám. Hodí se i do voňavého džemu anebo jako součást levandulového octa. Lístky levandule lze také v kuchyni využít, ale jsou poměrně trpké, a tak je vhodné s nimi šetřit.
[/box]