Lis na brikety domácí výroba
[dropcap]B[/dropcap]rikety jsou dnes velmi vyhledávanou možností toho, jak vytápět, a to jak v domácích kotlích, nebo také v krbových kamnech. Samozřejmě tím nejjednodušším způsobem je brikety koupit. Jejich výroba často probíhá zcela automaticky, a to na velkých lisech, které bez problémů vyrobí i několik kilogramů daných briket za jedinou minutu. V porovnání s tím může být domácí výroba o dost pomalejší, ale na druhou stranu ekonomičtější. Navíc existují dvě možnosti briket, a to dřevěné, nebo papírové. Pro domácí lisování jsou samozřejmě ideální druhé jmenované.
Základem je jakýkoliv starý papír
Prvním krokem k tomu, jak si domácí brikety vyrobit, je samozřejmě jakýkoliv starý papír. Jeho použití je velmi jednoduché, a plně stačí jeho natrhání na menší kousky, a následně namočení do vody, až se z daného papíru vytvoří poměrně hustá kaše. To je ta pravá chvíle k tomu, aby se směs nalila do lisu. Následně už stačí vytvořit dostatečný tlak k tomu, abychom si vlastní briketu vyrobily. Poté už ji stačí pouze nechat uschnout na slunci, a k zimnímu topení nám perfektně poslouží.
Jak na samotný lis?
Samozřejmostí je, že dané domácí lisy jsou volně k prodeji. Existují hned ve dvou typech, a to buď na kompletně ruční sílu, kdy se stlačí dvě ramena, která tak v obdélníkové a děravé části vytvářejí tlak, díky kterému se daná briketa vytvaruje. Podobným typem jsou i takzvané šnekové lisy, kde se tlak sice také vytváří ruční silou, a tak se otáčí s daným pístem, který na danou směs následně tlačí, a také tak formuje briketu.
[box type=“info“ ]
Obě možnosti je samozřejmě možné doma poměrně snadno vyrobit. Pro lepší představu si můžeme princip daného lisu představit jako kombinaci dřevěné obdélníkové nádoby, kde je z jedné strany tlačením vyvíjen výrazný tlak, který pomůže briketu zformovat. Co je však důležité, jsou drobné otvory, aby měla kudy vytékat přebytečná voda, která je součástí papírové směsi.
[/box]