Máte doma umakartové bytové jádro?
Asi každý z nás aspoň jednou v životě přišel do styku s umakartovým jádrem, hlavně v panelových bytech.
Znáte to, umakartová koupelna, záchod se stoupačkami, umakartová stěna v předsíni a v kuchyni. Běžná klasika v paneláku. Bytové umakartové jádro bylo jednoduchým řešením u výstavby panelových domů, hlavně v letech 1958 až 1990. Bohužel ne každé jednoduché řešení je tím nejlepším, takže se výsledek a nevýhody ukázaly postupně během času. Začala vznikat vlhkost, plísně, prohýbání, olamování, zašedlost stěn. A to nemluvím o skoro nulové zvukové izolaci. Kdo bydlel v takovém bytě, tak ví, jaké je po ránu slyšet souseda na záchodě.
(zdroj obrázku: dropbox.com)
Dnes se používají samolepící, voděodolné tapety, kachličky, barevné nátěry, různé obklady, kterých je na e-shopech bohatý výběr. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsem kdysi v bytě 1+1 řešila pouze vstupní chodbu a umakartovou stěnu zvenku celou otapetovala. Tehdy mě to nějak netrápilo, jelikož když bydlí mladý člověk sám, tak řeší jiné věci, než vzhled umakartu. Dům byl v dobrém stavu, pětipatrový. Plísně jsem v koupelně neměla, protože byla možnost věšet prádlo na balkóně, ale umím si živě představit byty, ve kterých se věší prádlo v koupelně bez okna a větrání. Sousedi pod námi měli místo tapety dřevěné obklady na vstupní chodbě a kachličky v koupelně i záchodě. Podle mě budou nejhorší byty, které jsou zanedbané a nevětrané, tam už plísně jen tak neodstraníte a budou se tvořit dokola. Záleží hodně na tom, kdo bydlel před vámi a jak se o byt staral.
Komu se nelíbí umakart, má možnost nahradit ho sádrokartonem. Vzniknou tak rovné zdi, které se nebudou prohýbat, stěny budou více odolné plísním (avšak pamatujte, že pokud nebudete v koupelně větrat, budou se vám plísně tvořit kdekoli, kde je vlhkost). Mezi stěny je dobré dát protiplísňový nátěr a vše dobře odhlučnit. Na kvalitní a pevnější sádrokarton půjdou krásně nalepit jakékoli obklady a tapety, nejlépe voděodolné. Jako jiné řešení se nabízí zděné bytové jádro, kdy se umakart dá úplně pryč a vytvoří se nové zdi. Avšak tady už dochází k zásahu do bytu a bude potřeba přizvat odborníky a počítat s větší investicí.
Bydlíte v bytě, kde je umakartové jádro? Je to o zvyku a umakart vám nevadí nebo máte obklady? Napište nám.
(zdroj obrázku: jeplumbing.com)