Minidomy: Trend nejen v USA
Miniaturní domy zažívají boom, a to především v USA. Tedy alespoň dle blogerů a specializovaných webů, se kterými se doslova roztrhl pytel. Nejde tedy jen o jakýsi rozmar několika lidí, kteří se snaží získat pozornost – minidomy a chatky představují nový životní styl, který snoubí poměrně slušný poměr komfortu a ceny. Pořizovací náklady jsou extrémně nízké a spousta lidí raději investuje do domku namísto bytu.
Proč si Američané pořizují minidomy?
Ve Spojených státech však popularita miniaturních domů souvisí i s ekonomickou krizí a ústupu hypoték. Lidé se již nechtějí zadlužovat, a raději se přiklání k tomuto řešení. Roli však hraje také trend jakési dobrovolné skromnosti a konzumního minimalismu. Odpůrci zase tvrdí, že jde o dočasný výstřelek alternativně smýšlejících jedinců. Ať už je to jakkoliv, jde o vskutku zajímavou možnost, jak se vyhnout hypotéce a přesto mít vlastní bydlení.
Miniaturní domy obvykle nemají větší zastavěnou plochu než 10m2. Na americkém trhu je realizuje množství společností, například Tumbleweed Houses, která se stavbou zabývá již od roku 1999. Většina modelů je postavena na platformě automobilového přívěsu. Přesto nejde o bydlení, které by bylo určeno k pravidelnému přesunu z místa na místo – jde spíše o možnost sporadického přemístění v případě nutnosti.
Malé, ale komfortní
Navzdory kompaktním rozměrům minidomky nabízí dostatečný komfort. Disponují kuchyní, koupelnou, toaletou a obývacím pokojem. Součástí exteriéru může být menší veranda. A nesmíme zapomenout ani na obytné podkroví, které obvykle plní funkci ložnice. Co se týče toalety, zpravidla jde o chemické WC, vytápění domu se řeší plynem. A protože jde o dřevostavby rámové konstrukce, jsou obyvatelné po celý rok.
A jaký je váš názor na „downsizing“? Pořídili byste si minidomek, nebo raději investujete do bytové jednotky? Pro singles a bezdětné páry jde o zajímavou alternativu, nicméně rodiny s dětmi by v domku velikosti malé chaty příliš spokojené nebyly.