Mlžení oken – příčiny a jak je odstranit
Zamlžená nebo orosená okna v autě brání řidiči ve výhledu. Mlha na sklech se tvoří nejčastěji tehdy, když je venku vlhko či zima. S tímto nepřítelem se ovšem dá jednoduše bojovat.
Stačí nasměrovat správně výdechy ventilace, případně je přepnout pouze na čelní a zadní okno, nebo pustit klimatizaci. Také pomáhají speciální navlhčené ubrousky nebo spreje.
Co však dělat, když se nám zamlžují okna v bytě?
Příčiny
Častou příčinou u moderní plastových oken je skutečnost, že tato okna dokonale izolují a nepropouštějí teplo dovnitř ani ven. Důsledkem ovšem bývá právě rosení skel i rámů. Jedná se totiž o kondenzaci vodních par díky vzdušné vlhkosti, která kondenzuje na předmětech chladnějších než je vzduch v jejich okolí. Tento jev může mít i další negativní následky v podobě vytváření ideálního prostředí pro vznik plísní, opadávání omítky a nezdravého klima, jelikož voda stékající z oken skončí na okolní stěně. Nejčastěji k zamlžování oken v bytech dochází na podzim a v zimě, kdy se okna z venku ochlazují a uvnitř bytu se díky dokonalému těsnění drží teplo. Není ovšem pouze díky topení, protože přebytečné vlhko vzniká také při vaření, žehlení, otevření myčky na nádobí či pračky atd.
Jak s mlžením oken doma bojovat
Nejdůležitější je správné větrání bytu, které by mělo být krátké a intenzivní. Rozhodně nestačí větrat pomocí „ventilaček“, neboť vzduch se tak příliš neobmění, zato se zbytečně vytrácí teplo. Ideální větrání je otevírat okna několikrát za den vždy na pět minut, nejlépe křížem proti sobě aby vznikl průvan. Za takovou krátkou chvíli se stěny nestačí ochladit, ušetříte energii za topení a interiér zbavíte nadbytečné vlhkosti.
Rady pro odstranění vlhkosti
-
Nesušte doma prádlo.
-
Při vaření používejte digestoř a na hrnce pokládejte poklice.
-
Dbejte na cirkulaci vzduchu od topného tělesa, na které nic nepokládejte.
-
Nábytek by měl být od stěn vzdálen asi 5 cm.
-
Ve vlhkých místnostech umístěte pohlcovače vlhka.
-
Často větrejte koupelnu a pokud to jde, instalujte do ní odvětrávání.
-
Mějte na paměti, že klimatizace nenahrazuje větrání a čerstvý vzduch je pro lidské zdraví nepostradatelný.
Moderní prostředky
Existují i další možnosti, jak odstranit vlhko a zamezit mlžení oken. Například jsou na trhu elektrické vysoušeče, plastové nádoby se směsí pohlcující vlhko, nebo sofistikovanější způsob spočívající ve fólii natažené mezi skly. Pořídit si můžete také okna s větracími kanálky či ventilačními klapkami montovanými přímo do rámu.