Moderní domácnosti topí biomasou
Topení dřevem a jeho deriváty je opět na vzestupu. Docela paradoxní, přihlédneme-li k tomu, že ještě relativně nedávno evokovalo topení dřevem představu romantické chaloupky v podhůří. S ohledem na rostoucí cenu plynu je logické, že se pomalu vracíme k tradičním palivům – nikoliv však k těm fosilním.
Co je to biomasa?
Co se týče biomasy, pro spoustu lidí jde o dosud neznámý pojem. Jde o organickou hmotu, která vzniká prostřednictvím fotosyntézy. V případě topení jde především o dřevo, které se během průmyslové revoluce dostalo z centra pozornosti na okraj zájmu. Nyní začínáme smýšlet ekologicky a dřevo se opět vrací na výsluní.
V současné době se k topení používají tyto typy biomasy:
- kusové dřevo
- pelety z dřevního odpadu/alternativních surovin
- brikety z dřevního odpadu
- dřevní štěpka
Spalování rostlinné biomasy nabízí hned několik výhod. Nevzniká při něm velké množství skleníkových plynů, je účinné a díky moderním kotlům komfortní, takže si nezadá s elektrickou a plynovou konkurencí.
Pro kusové dřevo hovoří velmi příznivá cena, nicméně za zmínku stojí i nevýhody. Například nutnost předběžného zásobení a skladování ve vhodných prostorách. Zároveň musíte zajistit, aby bylo spalování opravdu účinné, což v obstarožním kotli nebude.
Peletky jsou v mnoha ohledech lepší než dřevo
Mnohem příjemnější je topení peletkami. Ty nevyžadují tolik prostoru na skladování a při spalování vyprodukují jen tolik CO2, kolik rostliny spotřebovali během růstu. A konečně i velký výběr kotlů, které lze automaticky programovat. Díky dopravníkům a dávkovačům nebudete otroky přikládání a naopak si budete užívat stejné pohodlí jako vaši sousedé topící plynem nebo elektřinou. Roční spotřeba peletek v nízkoenergetickém domě není vyšší než 1 – 2 tuny a takové množství se vejde i do kompaktního sklepa.