Mrkev – vše co jste o ni dosud nevěděli
[dropcap]V[/dropcap]ěděli jste, že mrkev je zřejmě nejstarší zeleninou na světě? Dle odborníků ale původní mrkev měla úplně jinou barvu i chuť. Údajně byla fialová a docela hořká. Asi bychom si na ní příliš nepochutnali… První pěstitelskou oblastí bylo území dnešního Afghánistánu a to již v období antiky. Dnešní oranžová mrkev vznikla v 17. století zkřížením bílé a nachově červení mrkve. Vděčíme za ní Holanďanům. Díky nim mrkev rychle rozšířila i do ostatních evropských zemí a stala se jedním z nejpopulárnějších zástupců zeleniny.
Mezinárodní den mrkve
Ano, i zelenina má svůj mezinárodní den. Mrkvi patří 4. duben, který je oficiálně uznávaný jako mezinárodní den mrkve. Ve světě se pořádají nejrůznější „mrkvové“ párty, happeningy a oslavy.
Podává se spousta tradičních i méně známých pochoutek jako mrkvové jednohubky, dortíky, saláty a samozřejmě známý mrkvový džus či jeho variace s jinou zeleninou a ovocem. Milovníci mrkve si neodpustí tématické kostýmy ve tvaru mrkve a populární hábit je i oranžový frak se zeleným kloboučkem. Ti konzervativnější účastnici oslav si na sebe vezmou alespoň oranžové tričko. Pokud jste letošní den mrkve promeškali, oslavte ho napřesrok!
Proč je mrkev tak zdravá a kolik bychom ji měli sníst za den?
Zřejmě vám nemusíme připomínat, že mrkev patří mezi nejbohatší zdroje provitaminu A. Ale tím její pozitivní vliv na náš organismus nekončí. Je bohatá také na spoustu dalších vitaminů a minerálů. Konzumace prospívá pleti, regeneruje znavený zrak a údajně jde o jeden z nejlepších léků na šeroslepost. Aneb ne nadarmo se říká, že kdo jí mrkev, má zrak jako ostříž.
Mrkev obsahuje sodík, draslík, vápník, železo, hořčík, beta karoten a další. Mimo jiné také vlákninu zvanou pektin, která v žaludku nabude na objemu a navodí pocit sytosti. Pektin zároveň chrání žaludek a střeva.
Doporučené denní množství mrkve je zhruba půl kilogramu. Vsadíme se, že většina čtenářů tolik mrkve nespořádá ani za týden. Je na čase ji zařadit do každodenního jídelníčku!