Nejčastější chyby při malování interiéru
Chystáte se malovat? Říkáte si, je to jednoduché a banální. Přesto však můžete udělat mnoho chyb, které výrazně ovlivní výsledný dojem.
Nemáte-li však s malováním předchozí zkušenosti, pak by to nemuselo vypadat tak, jak si představujete. My pro vás máme pár rad, které vám mohou pomoci.
Pozor na znečištěnou a poškozenou stěnu
Před samotným malováním je nutno zkontrolovat celou zeď. Zaměřte se na mastné fleky, plísně, opadávající omítky a různé nerovnosti na stěně. Mastné fleky odmastěte s pomocí vody a saponátu. Aplikujte na mastný flek, počkejte, až uschne. Když se mastných fleků nezbavíte, i po novém nátěru tam budou. Místa, kde se objevuje plíseň, postříkejte savem nebo jiným prostředkem, který působí proti plísním.
Zakryjte nábytek
Všichni víme, že při malování se objevuje nepořádek. Úklid je tedy důležitou součástí každého malování. Čím lépe zakryjete nábytek, tím menší práci budete mít s následným úklidem. Nábytek povětšinou zakryjete, ale co topení, podlaha, lustry, vypínače? Tyto věci je také nutno zakrýt, výrazně si tak ušetříte práci.
Škrábání omítky nasucho
Asi jedna z nejčastějších chyb je škrábat omítky s pomoci špachtle nasucho. Můžete zdi poškodit, vytvořit nevzhledné rýhy, které poté budete muset ošetřit. Chcete-li omítku seškrábat, pak jí důkladně namočte. Vezměte si velký váleček a zhruba 10 – 15 minut jím namáčejte jednu zeď. Následně omítku jednoduše odstraňte.
Když to není nutné, omítku neškrábejte
Velmi mylně si mnozí myslí, že je nutno škrábat omítku. Často to však není vůbec zapotřebí. Jde o práci, která je namáhavá a časově náročná. Ze všeho nejdřív se ujistěte, že je to skutečně nutné. Dnešní moderní nátěry je možno vrstvit v několika nátěrech a nemusíte je škrábat.
Špatný odhad na barvy
Jde především o množství, zde se řiďte tím, že méně je více. Na váleček nebo štětec nanášíte často větší množství barvy, než je skutečně nutné. Následně bude po stěně stékat a nebude to vypadat hezky.