Dekorace,  Exteriér,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Nejlevnější přírodní dekorace do vánočního exteriéru

Letos se zřejmě Vánoce ponesou v duchu skromnějšího charakteru a mnoho lidí bude uvažovat o jiných dekoracích, než obvykle. Pojďte se s námi inspirovat nad těmi nejlevnějšími, které se dají najít v přírodě. Třeba zrovna pro vás budou znamenat ty nejhezčí sváteční chvilky.

Plody zimy

Ne všechny ozdoby musí nutně vlastnit zlaté pozlátko. On i šípek a hloh dokáže vypadat neokázale. Dokonalé ozdoby rostou všude kolem nás, stačí mít oči dokořán. Vyrazte do lesa a nasbírejte, co se namane. Doma z toho pak vytvořte nejrůznější dekorace od věnců až po jiné drobnosti. Ze směsi šípků a hložinek si vyrobte klidně čaj, jen pozor na záměnu. Zatímco šípek pozná asi každý, u hlohu si nemusíte být až tak jisti. Hložinky vlastní svíravou chuť, těch přidejte do čaje opravdu jen pár. Jsou ovšem výbornými čističi krve a posilují srdce.

Chvojí

Patří mezi klasiku, která neomrzí nikoho. Není až tak originální, ale přesto je výhodná, může totiž být úplně zadarmo. Vyzdobte si truhlíky tak, že na dno umístíte písek, na to chvojí a pak do toho zapícháte větvičky se šiškami, bílé kuličky pámelníku nebo zakomponujete i jiné barevné bobule. Menší jablíčka se také dají napíchat na tyčky. A kde nalézt chvojí? Není vhodné stromům ubližovat a větve otrhávat. Chvojí najdete tam, kde se kácely jehličnany.

Ploché větvičky jsou ideální i na výrobu věnců nebo k zavěšení na dveře nebo zeď. Šikovné ruce svedou uplést girlandu třeba na krb. Chvojí to bude slušet také na neatraktivních zimních záhonech jako přikrývka. Lépe se pracuje s jehličnatou borovicí, která neopadává, než se smrkem – ten je navíc i hodně pichlavý. Když už chvojí ze smrku, tak z toho stříbrného, které vydrží déle. Vypichovaná aranžmá z jehličnanů jsou jedinečná.

Gardénie

Jistě mnoho z nás napadne vánoční dekorace v podobě květin a koupí ty tradiční v podobě vánočních kaktusů, ale existuje i gardénie. Krásně voní, podobně jako parfém a je navíc stylová. Určitě s jejím výběrem nesáhnete vedle. Jejími květy si vyzdobte okrasné skleněné nádoby či vázy. Gardénie se primárně vyskytují venku, patří do kategorie okrasných keřů. Jelikož jsou citlivé na chlad, na zimu se přesouvají do interiéru. Nutnost pro pěstování je pravidelné zalévání. Pokud je máte v nádobě uvnitř v domě, vyžadují světlo a vlhkost. Jako doplněk můžete použít světla nebo jí alespoň umístěte do jižně orientovaných oken.

Krmítka a lojové koule

Na každé zahradě by mělo mít své místo taktéž krmítko. Vyrábí se už i ty, které vypadají jako lucerna. Dodají vánoční kouzlo i těm nejmenším ptáčkům. Jsou zde ukotvena bidýlka a vršek lucerny je odnímatelný na násyp krmiva. Pokud máte na zahradě suchý strom, nemusíte se ho zbavovat. Stačí ho jen efektivně nazdobit a na jeho větve rozvěsit nepřeberné množství zimních dekoracích. Budete mít radost, podívat se z okna, tyhle živé obrazy vás nadchnou. Lojové koule si vyrobte třeba po domácku, je k tomu nezbytný jen hovězí lůj plus ingredience typu semen, ořechů, ovesných vloček a klidně i hrozinek. Kouli pak dejte do síťky a zavěste na strom.

Ledové sochy

Nechte čarovat přírodu a do své zahrady přineste pár předmětů, které po zamrznutí budou tvořit skvost. Pečící formy naplňte vodou, rozmístěte větvičky, mochyně, barevné plody a co dalšího vás napadne. Opět jednoduché, rychlé a vůbec ne drahé.

Bodláky, maliníky, ostružiníky, mochyně a měsíčnice

V zimě vykouzlí nádherná panoramata. Bodláky jsou jako zamrzlá kytice, která neuvadne. Suché stvoly tak nemusí nutně znamenat zlo, naopak lze s nimi dotvořit kouzelnou atmosféru. Jinovatka nádherně vynikne i na listech maliníků a ostružiníků. Zatímco v letních měsících jsou spíše v pozadí, teď vynikají. Oranžové lampionky mochyní jsou vkusnou dekorací, která se neokouká. Měsíčnice se stříbrnými penízky jsou krásné, stejně tak i hortenzie.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *