Nemocenská v roce 2014?
Víte, jak je to letos s nemocenskou? Pokud začnete marodit po 1.1. 2014, připravte se na to, že:
Za první tři pracovní dny nemoci nemáte nárok na žádnou náhradu mzdy.
V průběhu prvních dvou týdnů si můžete nárokovat náhradu mzdy u zaměstnavatele, nicméně reálně vám zaplatí jen za 7 pracovních dní.
Budete-li marodit delší dobu, budete muset v pravidelných intervalech (ideální jednou měsíčně) předkládat potvrzení lékaře o tom, že vaše pracovní neschopnost stále trvá (tzv. lístek na peníze).
Co se týče výše nemocenské, ta je pro rok 2014 stanovena na 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Ten závisí na vašem příjmu za posledních 12 kalendářních měsíců.
Peníze vám dorazí složenkou nebo na účet.
Kdy dostanete peníze? Bohužel si budete muset počkat…
Peníze nedostanete ihned, sociálka má povinnost vyplatit nemocenskou do jednoho měsíce od data, kdy ji váš zaměstnavatel dodá veškeré doklady.
Jaké jsou vaše povinnosti během nemocenské?
Povinností člověka, který pobírá nemocenskou, je dodržování režimu stanoveného lékařem. Zároveň musí umožnit kontrolu dodržování režimu.
Osoba na nemocenské musí ošetřujícímu lékaři oznámit místo pobytu v době jeho dočasné pracovní neschopnosti a označit zvonek a byt jmenovkou.
Dojde-li ke kontrole, musí ji otevřít dveře a prokázat svou totožnost občanským průkazem (nebo jiným dokladem). Dále musí předložit průkaz práceschopného pojištěnce (jde o 2. díl neschopenky). Jako kontrola může dorazit zaměstnanec příslušné správy sociálního zabezpečení i osoba, kterou pověřil zaměstnavatel.
Nemocenskou můžete strávit kdekoliv
Pokud vás napadlo, že budete marodit jinde než v místě bydliště, máte na to právo. Nezapomeňte tuto skutečnost nahlásit ošetřujícímu lékaři. Po dobu nemocenské se pak budete muset zdržovat na adrese, kterou jste nahlásili. Zde také proběhne případná kontrola.
Lidé na nemocenské mají povoleny vycházky o max. délce 6 hodin denně. Lékař může stanovit vycházky mezi 7 až 19 hodinou.