Nepodceňujte přítomnost hromosvodu. Ochrání váš majetek před požárem!
Bouřka není v našem klimatu ničím výjimečným a její nedílnou součástí jsou i blesky. Silné elektromagnetické výboje nám odjakživa nahání hrůzu a riziko představují i pro objekty. Naštěstí máme hromosvody, které naše obydlí chrání již téměř tři století.
Blesk má energii řádově v milionech voltů a při zásahu nechráněného lidského sídla může způsobit značné materiální škody. Pomocí hromosvodu, který je umístěn na vyvýšeném místě a je dostatečně uzemněn, lze energii odvést do země. V České republice je bouřková činnost zvýšená a hlavní bouřková sezóna je od květně do září. To ale neznamená, že váš dům nemůže zasáhnout blesk kdykoliv jindy.
Co může způsobit blesk?
- Výboj může způsobit vážná poranění lidí i zvířat, a to i v případě, že zasáhne několik metrů mimo.
- Při zasažení předmětu může dojít k požáru – výboj dokáže předmět extrémně zahřát.
- Při zásahu mokrého dřeva nebo zdiva okamžitě zahřeje vypařující se vlhkost a dojde k explozi – poškozená zeď, krov nebo komín může narušit konstrukci domu.
- Zásahem blesku může utrpět elektroinstalace, výpočetní technika, spotřebiče a další zařízení.
Hromosvod není povinný, ale…
České zákony sice instalaci bleskosvodu nenařizují, ale z logiky věci vyplývá, že absence hromosvodu může mít fatální následky. Navíc – při zásahu bleskem nemusí pojišťovna škodu zahrnout do pojistné události. Při sjednávání pojištění může pojišťovna stanovit vyšší pojistné.
Co se týče samotného hromosvodu, skládá se z jímací části, svodu a uzemnění. Zda bude správně fungovat, záleží na materiálů, ze kterého jsou jednotlivé části vyrobeny. Podstatná je odolnost vůči korozi. V praxi se využívá pozinkovaná ocel, nerezová ocel, slitiny hliníku a měď.
Tip na závěr: Dbejte na pravidelnou kontrolu hromosvodu – cca 2 % pojistných událostí souvisejících s požárem způsobuje blesk. V takových případech pojišťovny vyžadují platnou revizní zprávu, dle které byl hromosvod plně funkční.