Nevyužité rohy obývacího pokoje či ložnice? Víme, jak je efektivně využít – koutek na čtení
Snili jste párkrát o tom, že si budete číst někde jinde, než v posteli nebo na gauči? Existují i jiná místa, kde se můžete zasnít! Vytvořte si koutek na čtení. Stačí si k tomu vymezit místo, vybrat pár propriet včetně knih a nic vám už nebrání hltat každičký řádek vaší nové knihy.
Na něčem záleží, na něčem až tak ne
Je v podstatě jedno, jestli je ten roh tmavý nebo prosvětlený, vždy se najde řešení. Samozřejmě je jednodušší, když je tu dostatek světla, ale to hravě vyřešíte elegantním osvětlením. Pokud je tento koutek navíc i v blízkosti okna, zajistí taktéž dobrý výhled. Hledáte inspiraci, jak si tento koutek udělat?
Každý kout se dá zkrášlit, i ten nejtemnější na světě!
Tak se toho nebojte a jdeme na to…po dlouhém dni, takový vysněný koutek ke čtení, přináší odpočinek. Při správném výběru knihy se navíc i zasmějete nebo rozpláčete – dokáže totiž uvolnit i potlačené emoce. Navíc nemusí vypadat ryze jako čtecí kout, ale klidně i posezení pro hosty. Když sem umístíte lavičku, kam dáte polštáře, vznikne vám pokojný koutek na čtení, ale servírujte tu klidně i kávu. V klidu si jí zde vychutnáte. Fantazii se meze nekladou.
Sofistikované prostředí nebo raději minimalismus?
Impozantní doplňky a další akcenty vás nutí odtrhnout zrak od knížky – hodí se jinam, tady vám postačí pohodlné posezení nebo ležení, moderní stojací lampa a stolek. Lenoška tak ideálně splní svůj účel a vy už se můžete oddávat vaší oblíbené aktivitě.
Další aspekty, které je potřeba vzít v úvahu
Možná byste tomu nevěřili, ale čtecí koutek lze seskupit i na chodbě. I když se většinou jedná o nejchladnější místnost v domě s nedostatkem slunečních paprsků, nic není ztraceno. Opět se vám nabízí zajímavé možnosti v podobě lamp, tradiční galerijní stěny, židle nebo křesla a koberečku s kožešinou na zahřátí.
Pokud máte dostatečně velký prostor, klidně tu umístěte i lehátko. Položte na něj veselé polštáře a přikrývku. Když se zachumláte, bude vám dobře.
Proč si vybírat mezi oknem a čtecí židlí, když je skvělé vlastnit obojí? Při pohledu z okna si zapisujte své poznámky na dřevěné lavici. Potom se jednoduše přemístěte na křeslo, kde si zase čtěte. Je tu současně i těsný prostor, kam vše vměstnat? Ukotvěte vhodné sedadlo k oknu, ale samozřejmě, že pohodlné posteli se nic nevyrovná. Tam se s knihou schoulíte a odpočinete si zřejmě lépe. Nicméně okno je to, které vám umožní vidět zase jinou perspektivu.
Malý koutek je potřeba ho oživit
Jedině tak se tu budete cítit dobře. Obyčejná židle u okna zřejmě nepřinese extra velký požitek. Zkuste to jinak. Pořiďte si čalouněné křesílko v sametu a nástěnnou svítilnu. Ušetříte tak místo, přitom to svůj záměr splní. Elegance a pohodlí je základ, od kterého se vše odvíjí. Čím přirozeněji vám tu bude, tím ideálnější nálada a správné rozpoložení ke knize. Koneckonců i do lehátka se můžete smotat jako kočička a usnout. Čtení další kapitoly počká, i když mnozí budou namítat, když dokážou knihu přečíst jedním dechem.
V jednoduchosti je krása
Uklidňující prostředí vytvoříte tak, že tu nebude příliš mnoho věcí. Budou vás v závěru jen rozptylovat. Raději se nechte zlákat na chvíli pohledem do přírody, než na doplňky. Pro optimální pohodu stačí jen světlo, postranní stolek na knihy či brýle, nějakou živou květinu a k posezení polštáře, na ležení přikrývku.
A kdo by přece jen neměl čtení v oblibě, může kout v obývacím pokoji využít na „přestavbu“ domácího kina. Obývací pokoj je někdy v přeneseném významu nazýván jako mediální místnost, což o něčem svědčí. Neměl by jí však chybět styl. Jak na to? Mimo velkoplošné obrazovky musí mít diváci i pohodlí. Výbornou variantou jsou plyšové prvky jako polštáře a deky. Ve stejném provedení pak rovněž závěsy a koberce. Mezi další luxusní prvky patří třeba i krb. Mělo by tu být i nějaké místo na odložení věcí, např. konferenční stůl.