Bydlení,  Domy,  Jak ušetřit

Nízkoenergetické domy mají budoucnost

Ceny za energie jsou rok od roku vyšší a to je jeden z důvodů, proč se stále více stavebníků začíná zajímat o nízkoenergetické domy. Poněkud vyšší počáteční investice se totiž velmi rychle vrátí v podobě úspory energií.

[box type=“info“ ]

Co je nízkoenergetický dům?

Za nízkoenergetický dům lze zjednodušenně řečeno považovat každý dům určený k bydlení, ve kterém roční spotřeba tepla na vytápění nepřekročí hranici 50 kWh na metr2.  Jen pro srovnání, spotřeba ve starších rodinných domech může být vyšší než 200 kWh. Což už je rozdíl, který ve své peněžence zcela jistě poznáte.

[/box]

Čím začít?

Pokud i vy právě uvažujete nad stavbou nízkoenergetického domu, měli byste mít jasný plán a představu o tom, jak má vaše budoucí bydlení vypadat a jaké požadavky musí splňovat. Pečlivá příprava projektu je jednou ze základních podmínek pro stavbu nízkoenergetických domů. Svůj plán byste již od samého počátku měli konzultovat s týmem odborníků, kteří mají se stavbou nízkoenergetických domů zkušenosti. Stačí totiž zanedbat jednu oblast a veškerá vaše snaha může přijít vniveč.

Na specializovanou firmu byste se měli obrátit ještě před tím než koupíte konkrétní pozemek, ne všechny jsou pro stavbu nízkoenergetického domu vhodné.

Základem nízkoenergetického domu je kvalitní izolace celého vnějšího pláště rodinného domu. Dobře izolovány by měly být nejen venkovní části budouvy, ale také ty vnitřní, které se nevytápí. Například garáž nebo sklep. Zejména garáže jsou u nízkoenergetických domů mnohdy orientovány na severní stranu, jsou pak jakousi přirozenou izolací chránící nejstudenější stranu domu.

Zamyslet byste se měli také nad střechou, sklepem a podlahami. Jestli nebudete mít střechu dostatečně izolovanou, budete vám z domu unikat zbytečně mnoho tepla. Izolovat byste měli i podlahy, a to zjeména v případě, že plánujete podlahové topení. Jinak se může snadno stát, že místo domu budete vytápět zeminu pod domem.

Nízkoenergetické domy se pyšní minimálními provozními náklady také díky tomu, že umí maximálně využít dostupnou energii z přírody. Maximálně jsou využity sluneční kolektory pro ohřev vody nebo tepelná čerpadla. Typickým prvkem nízkoenenrgetických domů jsou také velké prosklenné plochy orientovány na jih. Důvod je jednoduchý. Využít maximálně slunečních paprsků. Na druhou stranu jižní prosklenou stěnu je snadnější v létě odstínit než stěnu třeba na východní nebo západní straně, kde by nízko položené slunce mohlo dům zbytečně přehřívat. Dalším charakteristickým znakem nízkonenergetických rodinných domů je jejich jednoduchý tvar bez zbytečných výklenků, ve kterých by mohly vznikat takzavné tepelné most, jenž by mohly zevdnout náklady na vytápění.

shutterstock_175411808

Může být starší dům nízkoenergetický?

Nízkou spotřebou energií se při troše štěstí mohou pyšnit také majitelé starších domů. Někdy se to neobejde bez změny topného systému. Ale hlavní překážkou na cestě za snížením výdajů za energie u staršího domu je zejména jeho špatná orinetace ke světovým stranám, příliš členitý tvar domu a v méně častých případech jsou to také okna, jejich velikost a umístění.

Přesto všechno se ani majitelé starších domů nemusí vzdávat svého snu o nízkoeneregtickém bydlení. I v tomto případě platí stejné pravidlo jako u stavby nového domu a tím je pečlivý a dobře promyšlený plán.

Ještě dříve než se pustíte do jakýchkoliv úprav v domě s cílem snížit spotřebu energií, přizvěte si na pomoc odborníky, kteří zjistí, jak energeticky náročný je právě váš dům a navrhnout vám nejvhodnější možnosti řešení.

Ať už rekonstrukce staršího domu nebo stavba nového nízkoenergetického domu, obojí je finančně náročnou záležitostí, na druhou stranu je to investice, která se v budoucnu jistě vrátí v podobě ušetřených výdajů za energie. Ročně můžete tato částka dosahovat i několika desítek tisíc korun a to už je v domácích rozpočtu jistě znát.

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *