Odhlášení z trvalého bydliště
[dropcap]O[/dropcap]dhlášení z trvalého bydliště, nebo-li změnu trvalému pobytu za život absolvuje skoro každý z nás. Stačí se odstěhovat od rodičů, přestěhovat se do jiného města atd. Odhlašovat se v místě původního bydliště nemusíte, stačí se přihlásit v novém místě bydliště. Pokud se pokusíte odhlásit v místě původního bydliště, nic nevyřídíte a nasměrují Vás na nové místo bydliště.
Co musíte vyplnit
Při změně místa trvalého pobytu musíte předložit následující doklady a vyplnit následující formuláře. Vyplnit a podepsat přihlašovací lístek k trvalému pobytu. Tento lístek obdržíte na příslušném obecním úřadě, nebo magistrátu kde budete mít nový trvalý pobyt. Případně si jej stáhněte z internetu, vytiskněte a vyplňte. Poté už můžete na úřad přijít s vyplněným lístkem.
[box type=“info“ ]
Jaké doklady musíte přinést
Předně musíte mít platný občanský průkaz. Dále doložit doklad opravňující užívání bytu nebo domu (např. výpis z katastru nemovitostí, nájemní smlouvu), anebo pokud doklad nevlastní, úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny.
[/box]
Správní poplatek
Změna místa trvalého pobytu není tak úplně zdarma. Za ohlášení změny místa trvalého pobytu občan České republiky zaplatí správní poplatek ve výši 50 Kč. Pokud máte děti mladší než 15 let, tak jsou od správního poplatku osvobozeny.
Závěrem
Jelikož je změna místa trvalého pobytu běžnou záležitostí, tak by s tím neměl být větší problém. I když zde žádné lhůty nejsou, tak změna proběhne poměrně rychle. Pokud jste živnostníci, nezapomeňte si změnit údaje na Živnostenském listě a dalších dokladech a záznamech. Vyhnete se tím možným budoucím nepříjemnostem.
Jeden komentář
Anna Lneničková
odhlašení nájemce z mého bytu na Dukelských Bojovniku